Blog
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚:
𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 7/𝟏𝟎
𝐇𝐨𝐭𝐞𝐥 𝐆𝐫𝐚𝐧𝐝 𝐎𝐥𝐚𝐯, č𝐞𝐭𝐫𝐭𝐞𝐤, 𝟏. 𝟖. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚:
𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 𝟔/𝟏𝟎
𝐕å𝐫 𝐅𝐫𝐮𝐞 𝐊𝐢𝐫𝐤𝐞, 𝐬𝐫𝐞𝐝𝐚, 𝟑𝟏. 𝟕. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚:
𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 𝟓/𝟏𝟎
𝐌𝐮𝐳𝐞𝐣 𝐑𝐢𝐧𝐠𝐯𝐞, 𝐭𝐨𝐫𝐞𝐤, 𝟑𝟎. 𝟕. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚: 𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 𝟒/𝟏𝟎 𝐌𝐮𝐧𝐤𝐡𝐨𝐥𝐦𝐞𝐧, 𝐩𝐨𝐧𝐞𝐝𝐞𝐥𝐣𝐞𝐤, 𝟐𝟗. 𝟕. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚: 𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 𝟑/𝟏𝟎
𝐍𝐢𝐝𝐚𝐫𝐨𝐬𝐝𝐨𝐦𝐞𝐧, 𝐧𝐞𝐝𝐞𝐥𝐣𝐚, 𝟐𝟖. 𝟕. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚: 𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 𝟐/𝟏𝟎
𝐎𝐛 𝐫𝐞𝐤𝐢 𝐍𝐢𝐝𝐞𝐥𝐯𝐚, 𝐬𝐨𝐛𝐨𝐭𝐚, 𝟐𝟕. 𝟕. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
𝐈𝐦𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐳 𝐠𝐨𝐬𝐭𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚: 𝐓𝐀𝐊𝐊, 𝐍𝐎𝐑𝐆𝐄 𝟏/𝟏𝟎
𝟔𝟑 𝐬𝐭𝐨𝐩𝐢𝐧𝐣 𝐬𝐞𝐯𝐞𝐫𝐧𝐨, 𝐩𝐞𝐭𝐞𝐤, 𝟐𝟔. 𝟕. 𝟐𝟎𝟐𝟒
Avtorica besedila in fotografij: Urška Bernik
Vodnik po abonmajih Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25, 4. del
11. september 2024
Piše: Tisa Mrhar
Poletje se počasi izteka in v Slovenski filharmoniji se že nestrpno pripravljamo na začetek nove koncertne sezone. V zadnjih treh blogovskih zapisih na naši spletni strani smo vam podrobneje predstavili že vse tri abonmaje s koncerti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma ter abonma Vokalni-instrumentalni program, ki ga izvajamo v Dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji. Na tem koncertnem prizorišču seveda domuje tudi abonma Pretežno vokalni cikel in prav ta bo tokrat postavljen v središče še zadnjega dela Vodnika po abonmajih Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25.
Vodnik po abonmajih Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25, 3. del
26. avgust 2024
Piše: Tisa Mrhar
V tretjem delu Vodnika po abonmajih Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25 predstavljamo resnično raznovrsten abonma Vokalno-instrumentalni program. Ta, kot že njegovo ime pove, na svojih koncertih združuje in občinstvu predstavlja najlepša vokalno-instrumentalna dela iz zgodovine zahodne klasične glasbe. Katera bodo zaznamovala njegove sporede v novi sezoni 2024/25?
Vodnik po abonmajih Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25, 2. del
2. avgust 2024
Piše: Tisa Mrhar
Že peto sezono zapored Slovenska filharmonija v abonmajsko shemo umešča tudi abonma Sodobne orkestrske skladbe, ki se osredotoča na glasbeno ustvarjalnost 20. in 21. stoletja. Njegove vedno bolj obiskane koncerte dopolnjujejo poučne Sobotne izobraževalne matineje, na katerih se lahko poslušalci pod strokovnim vodstvom pobliže spoznajo z izvajanimi deli abonmaja SOS, ter pokoncertna druženja občinstva z nastopajočimi in skladatelji v Stekleni dvorani Lili Novy.
Vodnik po abonmajih Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25
8. julij 2024
Piše: Tisa Mrhar
“Minevajo štiri leta, odkar sem prevzel vlogo gostitelja na koncertih Slovenske filharmonije. Spremljanje koncertov spada med moje osnovne naloge. Na njih bedim nad izvedbami obeh umetniških ansamblov, obenem pa srečujem in opazujem občinstvo. Spremljam, kako se, cenjene obiskovalke in obiskovalci, na naših koncertih počutite, kaj vas privlači in tudi kaj vas moti. Zavedajoč se, da je občinstvo zelo raznoliko ter da ima zelo različne okuse in pričakovanja, skrbim za to, da bi vsi, tako poslušalci kakor tudi izvajalci, z vsakim koncertnim dogodkom postali bogatejši za kakšno novo izkušnjo, nov razmislek in nenazadnje tudi novo ugodje.«
Tako je v uvodniku abonmajske knjižice zapisal Matej Šarc, direktor Slovenske filharmonije, ki je novo sezono 2024/25 zasnoval pod sloganom »Glasba, vedno nova«, mislijo Rainerja Marie Rilkeja iz njegovega desetega soneta iz drugega dela cikla Soneti Orfeju. V naslednji koncertni sezoni Slovenska filharmonija ljubiteljem vrhunske klasične glasbe zopet ponuja kar tri abonmaje s koncerti v Cankarjevem domu, dva abonmaja s koncerti v Slovenski filharmoniji ter Družinski abonma.
FKK 6 | Za konec sezone: o koncertu kot glasbeni obliki
10. junij 2024
Piše: Tisa Mrhar
V četrtek, 13. junija, in v petek, 14. junija, bo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma izveden še zadnji, šesti koncert abonmaja Filharmonični klasični koncerti. Na njem bo najprej zazvenela Uvertura Karneval Antonína Dvořáka, po odmoru ga bo okronala še njegova Sedma simfonija, pred tem pa se bomo lahko v izvedbi Orkestra Slovenske filharmonije in njegovega prvega oboista Sorina Cruduja pod vodstvom Tobyja Thatcherja prepustili Koncertu za oboo Richarda Straussa.
Skupaj s slovenskimi filharmoniki na Dunaj
Udeležite se enodnevnega izleta na Dunaj z obiskom koncerta Orkestra Slovenske filharmonije v sredo, 19. junija, v Veliki dvorani Musikverein!
Brezplačno za imetnike Velikega abonmaja
SMS 5 | Za vse po vrsti: o uverturah
3. april 2024
Piše: Tisa Mrhar
Uvertura odpira in začenja. Največkrat ópere, lahko tudi druga dramska dela ali pa je namenjena izključno koncertnemu izvajanju. Danes na začetek svojih sporedov uverture radi uvrščajo prav vsi orkestrski sestavi po svetu, tudi Orkester Slovenske filharmonije, ki bo s to glasbeno obliko začel tudi peti koncert abonmaja Same mogočne skladbe – na koncertih v četrtek, 4. aprila, in v petek, 5. aprila, bo tako pod vodstvom Joela Sandelsona, vzhajajoče dirigentske zvezde Velike Britanije, v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma zazvenela Svečana uvertura Lucijana Marije Škerjanca.
Prav ravnotežje je skrivnost resnično dobrega zborovskega zvoka
19. marec 2024
Pogovor s Stephenom Laytonom ob njegovem imenovanju za glavnega dirigenta Zbora Slovenske filharmonije v sezoni 2024/25
Stephen Layton je eden najbolj iskanih dirigentov svoje generacije. K sodelovanju ga redno vabijo vodilni svetovni zbori, orkestri in skladatelji. Njegove interpretacije lahko slišimo od Sydneyjske operne hiše do Concertgebouwa v Amsterdamu, od Talina do Sao Paola, njegovi posnetki pa žanjejo prestižne mednarodne nagrade. Je ustanovitelj in direktor zbora Polyphony ter glasbeni direktor zasedbe Holst Singers, v sezoni 2024/25 pa bo prevzel tudi mesto glavnega dirigenta Zbora Slovenske filharmonije. Ob tej priložnosti se je z njim pogovarjal Gregor Klančič, umetniški vodja našega edinega poklicnega koncertnega vokalnega sestava v Sloveniji.
SMS 4: Za razvedrilo
27. februar 2024
Piše: Lovrenc Rogelj
V napovedniku za tretji koncert sezone Filharmoničnih klasičnih koncertov smo med drugim pisali o teži tradicije, grozeči Beethovnovi senci, ki je Johannesa Brahmsa preganjala celi dve desetletji, vse od javne prerokbe Roberta Schumanna pa tja do premiere njegovega simfoničnega prvenca. Danes pa se bomo na kratko ustavili pri zgodovinski spremembi pojmovanja glasbene umetnosti, ki ga je prineslo 19. stoletje. Specifično evropsko razumevanje umetnosti skozi vprašanje avtorstva in poveličevanje velikih imen, ki so ustvarila še večje opuse, se nam danes zdi do te mere samoumevno in občeveljavno, da velja prav iz tega razloga opozoriti na čas njegovega rojstva. Namreč, tovrstna obravnava dediščine glasbenih del, ki se slika tudi v Brahmsovem odnosu z mrtvim Beethovnom, je povezana s predrugačenim odnosom do umetniške preteklosti s strani pripadnikov nove, meščanske družbe v 19. stoletju.
FKK 3: Za mlade
19. februar 2024
Piše: Lovrenc Rogelj
Za Johannesa Brahmsa ste redni obiskovalci koncertov Slovenske filharmonije bržkone že slišali, medtem ko vam imeni Henryka Wieniawskega in Jurija Mihevca verjetno predstavljata nekoliko več preglavic. Zato naj sprva nekoliko podrobneje predstavimo prav njiju.
Händel gala
9. Filharmonični festival baročne glasbe | 19. januar 2024
Na začetku leta 2024 bo v mesecu januarju v Slovenski filharmoniji potekal tradicionalni, tokrat že 9. Filharmonični festival baročne glasbe.
Hvalnica Vsemogočnemu
9. Filharmonični festival baročne glasbe | 26. januar 2024
Na začetku leta 2024 bo v mesecu januarju v Slovenski filharmoniji potekal tradicionalni, tokrat že 9. Filharmonični festival baročne glasbe.
Štirje letni časi
9. Filharmonični festival baročne glasbe | 12. januar 2024
Na začetku leta 2024 bo v mesecu januarju v Slovenski filharmoniji potekal tradicionalni, tokrat že 9. Filharmonični festival baročne glasbe.
9. Filharmonični festival baročne glasbe
Na začetku leta 2024 bo v mesecu januarju v Slovenski filharmoniji potekal tradicionalni, tokrat že 9. Filharmonični festival baročne glasbe. Obsegal bo tri koncerte, vsi se bodo pričeli ob 19.30.
Glasbenik sem
Žlahtne mojstrovine za lepše življenje
26. september 2023 – LORELLA FLEGO
Obisk Slovenske filharmonije ponuja vedno veliko užitkov in po koncertu se vsak izmed nas vrne domov z različnimi občutki. Doživljanje klasične glasbe je nekaj intimnega in osebnega, zato moja izkušnja ni vaša in obratno, a prav v tem je čar klasične glasbe. Ravno včeraj sem naletela na zelo zanimivo raziskavo, ki so jo opravili v ZDA in v kateri so izpostavili pet temeljnih skladb, ki močno vplivajo na naše zdravje. Te lahko občasno poslušate v izvedbi naših odličnih glasbenikov, lahko pa si jih zavrtite tudi doma; verjemite, učinek bo enak.
Umetna inteligenca je napisala Beethovnovo Deseto simfonijo
25. september 2023 – LORELLA FLEGO
Ko je Beethoven 26. marca 1827 umrl, je zapustil osnutke in opombe za Deseto simfonijo, ki je ni utegnil dokončati.
9. oktobra 2021, ob 250. obletnici njegovega rojstva, so jo v Bonnu prvič v živo izvedli v celoti, dokončali pa so jo s pomočjo umetne inteligence. Tisti, ki so prebrali partituro, pravijo, da je strukturno in vsebinsko napisana v Beethovnovem slogu. Sicer je ni skomponiral do konca, a če bi dovolj dolgo živel, bi najbrž napisal takšno glasbo.
Richard Strauss: čarovnik orkestra
23. september 2023 – LORELLA FLEGO
11. junija 1864 se je na Bavarskem rodil eden glavnih skladateljev pozne romantike: Richard Strauss. Rodil se je v Münchnu v bogati družini. Njegov oče je igral prvi rog v orkestru münchenskega dvornega gledališča in ga je vpeljal v svet glasbe. Mladenič je začel ustvarjati svoja prva dela pri šestih letih, sprva za klavir, pozneje pa je pisal koncerte, sonate in simfonije. Leta 1883 se je Strauss odpravil na potovanje med Dresdnom in Berlinom, ki je korenito spremenilo njegovo umetniško dojemanje in ga oblikovalo kot ustvarjalca.
Beethovnova Sedma
22. september 2023 – LORELLA FLEGO
7. maja 1824 je Ludwig van Beethoven svetu predstavil svoje zadnje veliko glasbeno delo: Deveto simfonijo. Mojstrovino so označili za kvintesenco univerzalne glasbe in najbolj dovršeno delo, kar jih je bilo kdaj napisanih, delo, ki odraža Beethovnovo genialnost in še danes vpliva na glasbo. Dejstvo, da je Deveta simfonija tako edinstvena stvaritev v zgodovini glasbe, potrjuje tudi to, da jo je Beethoven napisal, ko je bil gluh, kar ji prida dodatno čustveno razsežnost. Sprva se je težava s sluhom dejansko poznala le pri govoru. Skladatelj je slišal glasove, vendar ni mogel jasno razločiti besed. Zaradi tega je moral sogovornike pogosto prositi, naj govorijo glasneje. Čez čas so se začele težave pri zaznavanju zvokov in s tem lastne glasbe. Sam je priznal, da je bil prisiljen sedeti tik ob orkestru, da je lahko slišal nekaj not. Zato se je odločil, da se prostovoljno izolira, da drugi ne bi opazili njegovega hendikepa. Žal je tudi to reakcija, ki ni tuja ljudem s težavami s sluhom, še bolj boleča pa je pri človeku, ki si je kruh služil z glasbo.
Zakaj je glasba predvsem (ali tudi) ženska
12. september 2023 – LORELLA FLEGO
Če pomislimo na izraz “glasba”, med drugim tudi v slovenski slovnici, ne moremo mimo dejstva, da gre za samostalnik ženskega spola. Ni naključje, da že od nekdaj velja, da »je glasba ženska«.
Dunaj: mesto ulic, tlakovanih s kulturo
8. september 2023 – LORELLA FLEGO
Vsako leto decembra obiščem Dunaj in čeprav mnogi mislijo, da grem po božičnih nakupih, so v ozadju popolnoma drugi razlogi. Težko opišem, kako se počutim, kadar se sprehajam po ulicah čudovitega mesta, a če ga vsaj malo ljubite, potem gotovo veste, o čem govorim. Dunaj je prežet z zgodovino, kulturo, ljubeznijo do lepega, je drugačen, spokojen, skrivnosten in čaroben. Res je: božične lučke pripomorejo k temu, da se vanj takoj zaljubiš in to je potem ljubezen, ki traja vse življenje. Morda še bolj kot Sacher torta je prav klasična glasba resnični simbol tega mesta. V koncertnih dvoranah avstrijske prestolnice skozi vse leto odmevajo melodije največjih skladateljev vseh časov.
Mati vseh glasbenih zvrsti
7. september 2023 – LORELLA FLEGO
Klasično glasbo na splošno razumemo kot mater vseh glasbenih zvrsti, ki bolj kot katerakoli druga uteleša idejo harmonije in popolnosti, zaradi česar so nekateri predstavniki te zvrsti preprosto neprekosljivi, kot so lahko le geniji. Klasična glasba ima korenine daleč v preteklosti in upravičeno velja za univerzalno zvrst. Njena zgodovina je dolga, polna imen, inovacij, stvaritev in del. Od nekdaj je predmet neštetih priročnikov in razprav.
Simfonija je kot svet, ki vsebuje vse
4. september 2023 – LORELLA FLEGO
Sezona novih abonmajev je odprta in če malo poznate Slovensko filharmonijo, potem veste, da vam lahko ponudi prav vse, kar želite. In včasih tudi več. Med različnimi možnostmi, ki si jih lahko privoščite, je tudi tako imenovani koncertni abonma SMS – Same mogočne skladbe. Računajte na veliki simfonični orkester in razkošno paleto zvočnih barv, na same mogočne skladbe in vrtinec najrazličnejših čustvenih razpoloženj. Ker je glasba prav to: čustveno doživetje, ki ga bomo začutili že 28. in 29. septembra na koncertu Za začetek pod taktirko dirigenta Charlesa Dutoita.
Če je glasba hrana ljubezni, igraj naprej
2. september 2023 – LORELLA FLEGO
Obstaja več sto glasbenih del, ki so tako ali drugače povezana s Shakespearovo dramaturgijo in velikim dramatikom, ki je obravnaval še danes aktualne teme – identiteto, etnično pripadnost, raso – ali pa vprašanja, povezana z oblastjo – monarhijo, državo. Shakespearov vpliv na glasbo se je pokazal že takoj, ko so bile njegove prve igre uprizorjene v Londonu; zato od 17. stoletja pa vse do danes najdemo primere vseh glasbenih zvrsti, ki so povezane z njegovim gledališčem in besedili. Zanimivo, kako nas v šoli naučijo predvsem to, da je bil Shakespeare avtor čutne ljubezni med Romeom in Julijo, v resnici pa je bil gospod William veliko veliko več.
Van Gogh: ko čopič postane violinski lok
31. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Vincent Van Gogh se je v enem zadnjih strastnih pisem svojemu bratu Theu izrazil takole: “Čopič drsi med mojimi prsti, kot bi bil violinski lok.” Po drugi strani pa je primerjal nekatere slikarje z virtuoznimi violinisti in dejal, da so slike čista glasba. Nekaj let pozneje, natančneje leta 1885, se je Van Gogh odločil za študij klavirja, a ta izkušnja ni trajala dolgo in se je končala na najslabši možni način. Kmalu po začetku pouka je umetnik izjavil, da je bila izkušnja igranja nenavadna: vsaka nota je v njem prebudila barvo. Njegov učitelj, vznemirjen zaradi teh izjav, se je odločil, da ga nažene, svojo odločitev pa je obrazložil s preprosto izjavo, da “je bil nor”.
Hit parada med ljudmi
29. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
“Poslušaj … Slišiš? Glasba! Povsod jo slišim: v vetru, zraku, svetlobi … Vse okrog nas je in vse, kar moramo storiti, je, da ji prisluhnemo.”
Živali v klasični glasbi
28. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Skozi zgodovino so živali navdihovale klasično glasbo v povezavi s posebnimi inštrumenti, kompozicijskimi tehnikami in scenskimi upodobitvami. Živalska prisotnost že od nekdaj omogoča tudi izražanje človeške dinamike.
Vsi za enega in eden za vse: tako deluje orkester
25. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Vemo, da glasba blagodejno vpliva na psihofizični razvoj vsakega posameznika; ima pa tudi moč, da razvije in oblikuje nekatere značajske lastnosti. Brez dvoma lahko torej rečemo, da učenje glasbe na strukturiran in kontinuiran način že od zgodnjega otroštva pomaga krepiti takoimenovane mehke veščine. Etimološko gledano beseda “sodelovanje” pomeni “prispevati skupaj z drugimi k uresničitvi projekta, dela; sodelovati pri skupni dejavnosti, zlasti intelektualnega tipa”, skratka delati na tem, da dosežete boljši rezultat, kot bi ga zmogli sami. Če ste na drugi strani glasbeniki, potem verjamem, da bo vaša prva asociacija na besedo “sodelovanje” prav orkester.
Iz kaosa nastaneta red in disciplina
23. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Dirigent orkestra je od nekdaj zelo zanimiv lik v svetu glasbe, saj je glasnik čustev in železne tehnike, ki jo izraža z lastnim telesom. Oblikuje zvok in povezuje orkester, zbor, soliste in občinstvo ter ustvarja Harmonijo. Ko sem vodila prireditve z orkestrom, me je vsakič znova očaral zelo poseben prizor. V koncertni dvorani ali gledališču bolj ali manj številčna skupina ljudi uglašuje inštrumente, klepeta in se šali; v dvorano prihaja občinstvo, ljudje se pogovarjajo, pospravljajo plašče, se odkašljujejo, se pozdravljajo, listajo po koncertnem programu. Na neki točki pa se zgodi pravi magični ritual: iz zaodrja stopi en sam moški in se povzpne na dvignjen podij; gledalci najprej zaploskajo, potem pa utihnejo. Moški dvigne tanko paličico in nastane popolna tišina. Iz kaosa nastaneta red in disciplina.
V vsaki sodobni ženski je kanček Carmen
20. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Delo z naslovom Carmen je med letoma 1873 in 1874 ustvaril francoski skladatelj in pianist Georges Bizet. Oh, ja, vem, od takrat se je marsikaj spremenilo, sploh v ženski emancipaciji, a Carmen živi tudi danes, vsaj deloma, v vsaki izmed nas. Ciganka je uporniško, samozavestno in nekonformistično dekle, vedno zvesta sama sebi. Zaradi te zadnje lastnosti so jo primerjali tudi z Don Giovannijem, ki svojega vedenja do konca ni nikoli obžaloval. Carmen je živela svoje življenje in počela, kar ji je bilo všeč: na družbo se ni preveč ozirala, kar jo je na koncu stalo življenja. Njen lik je zelo zanimiv tudi zato, ker napoveduje številne druge literarne junakinje, ki so se rodile pozneje, v naslednjem stoletju.
Antonio Vivaldi, pravi zabavljač z violino
18. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Če je Salzburg sinonim za Mozarta in Dunaj za Straussa, potem Benetke enačimo z Vivaldijem. Štirje letni časi, ena najbolj znanih baročnih glasbenih skladb na svetu, odmevajo v promocijskih videih in koncertih za turiste, ki iščejo vzdušje Benetk iz 18. stoletja. Po drugi strani pa Vivaldijevo glasbo redko izvajajo v mestnih gledališčih, kot je denimo zelo slavna Fenice, ravno nasprotno od tega, kar se je dogajalo v Benetkah pred tremi stoletji, ko je bil “rdečelasi duhovnik” (Vivaldi je bil duhovnik in je imel rdečkaste lase) prava zvezda.
Klasična glasba vpliva tudi na športnike
16. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Pravijo, da smo Slovenci zelo športen narod in rekla bi, da kar drži. Mislim, da imamo skoraj v vsaki disciplini športnika z izjemnim talentom, kar je za tako majhno državo pravi fenomen. Če šport zaznamuje naš način življenja (torej lahko rečemo, da smo kar zdrav narod, z zdravimi navadami), je tik ob njem glasba, ki spremlja to prijetno dogajanje. V preteklosti sem že pisala o tem, kako se glasba spoji s hrano, poezijo, celo z geometrijo in umetnostjo, a ne boste verjeli, da sta tudi klasična glasba in šport zelo dobra prijatelja.
Veliki slikarji so črpali navdih v klasični glasbi
12. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Povezava med umetnostjo in glasbo je pravzaprav zelo stara. Kot je znano, so bili veliki umetniki, kot so Leonardo, Giorgione, Tintoretto, Jean Auguste Dominique Ingres in Eugène Delacroix, tudi odlični glasbeniki, katerih slikarsko ustvarjanje je spremljala neizogibna družba glasbe. Leonardo Da Vinci je naslikal Mona Liso v ateljeju, polnem glasbenikov, ki so igrali za to priložnost, medtem ko naj bi Delacroix pariško cerkev Saint-Sulpice poslikal ob spremljavi orgel, ki so igrale v ozadju.
Frederic Chopin: Brez skritih misli ni prave glasbe
10. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
“Komu je podoben Chopin? Svoji glasbi.” S to definicijo, na videz preprosto in skopo, je skladatelj in pianist Ignaz Moscheles, salonski lev v 19. stoletju, sklenil popoln portret Frederica Chopina, skladatelja s kompleksnim značajem, ki je bil včasih skrivnosten in nedojemljiv. V resnici je bil najprej pesnik in šele potem glasbenik. Vedno sem ga oboževala, in tudi danes, ko si privoščim klasično glasbo, izberem Chopina. Prav tako ga rada igram, ker imam vedno občutek, da je vsak Nocturno svobodna interpretacija čustev, ki me v tistem trenutku navdajajo. In vem, da se moja ljuba učiteljica klavirja Marija s tem gotovo ne strinja, a jaz sem ga vedno začutila po svoje, najbrž kot vsak, ki se loti njegovih not.
Ko glasba postane poezija
8. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Kaj pomeni, da je pesem všečna? Dejstvo je, da je zahodna glasba skozi zgodovino postajala vse bolj zapletena: če so bili nekoč akordi razmeroma preprosti in so skladatelji sledili zelo strogim pravilom, so v našem času stvari postale veliko težje. Tako zelo, da bi bilo za razlago morda koristno vplesti celo matematiko in geometrijo. Dva na videz različna pojava, kot so geometrijske oblike in zvok, imata veliko skupnega.
Wilhelm Richard Wagner: človek, poln nasprotij
5. avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Leto 2023 je zaznamovalo tudi obletnico rojstva enega najpomembnejših skladateljev 19. stoletja. Operni režiser, skladatelj, pesnik, glasbenik Wilhelm Richard Wagner je bil revolucionarna osebnost. Rodil se je v Leipzigu 22. maja 1813 kot najmlajši od devetih otrok. Oče je umrl, ko je bil star manj kot eno leto, je pa kasneje Wagner našel moško naklonjenost pri Ludwigu Geyerju, igralcu in slikarju, ki se je poročil z njegovo materjo. Pri petih letih je igral angela v predstavi, ki jo je naročil kralj in po predstavi je dvorni sluga družini Geyer prinesel torto z napisom: “Od kralja Saške za malega angelčka!”
V življenju, tako kot v glasbi, je ključen tempo
3. avgust – LORELLA FLEGO
Starejšim skladateljem se je pravi tempo vedno zdel zelo očiten, če ne že skoraj samoumeven, zato so se zadovoljili s preprostimi splošnimi navedbami. Haydn in Mozart sta uporabila izraz “andante” s pomenom nekje med “allegrom” in “adagiom”. Menila sta, da to zadostuje. Bach tempa sploh ni navedel, kar je v strogo glasbenem smislu morda najbolj pravilno. Verjetno si je rekel: “Kdor ne razume moje tematike in figuralike in ne čuti njunega značaja in izraza, ne bo mogel razumeti niti italijanskega izraza “tempo”.”
Benetke, mesto glasbe
1.avgust 2023 – LORELLA FLEGO
Romantično in fascinantno mesto v laguni s kanali in starodavnimi palačami ima v svoji zgodovini glasbeno tradicijo, s katero je zaslovelo po vsem svetu. Benetke niso le Vivaldijev rojstni kraj, ampak se ponašajo tudi z znamenitim gledališčem La Fenice, ki je prava zakladnica rdečega žameta, pozlačenega pohištva in razkošnih lestencev. Če je bilo gledališče La Fenice od 19. stoletja naprej, še pred Verdijem, Rossinijem, Donizettijem in drugimi, prizorišče številnih oper, danes ostaja referenčna točka svetovne opere, ponuja pa tudi simfonične koncerte, plesne predstave in komorna doživetja. Ker je poletje tudi čas za izlete in bodo Benetke morda na vašem seznamu želja, imejte v mislih, da ne boste obiskali le mesta gondol in pregrešno drage kave, ampak boste v osrčju glasbe, ki je zaznamovala svet.
Johann Sebastian Bach in nekaj zanimivosti o nemškem skladatelju
29. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Johann Sebastian Bach (1685-1750) je nedvomno najbolj cenjena osebnost v celotni zgodovini zahodne klasične glasbe, saj so ga večkrat imenovali “oče glasbe” in ga drugi skladatelji, kot sta Frédéric Chopin in Wolfgang Amadeus Mozart, pogosto navajajo kot vir navdiha.
Kot je dejal angleški dirigent Sir John Eliot Gardiner (eden vodilnih svetovnih interpretov Bachove glasbe), je “Bach kot skladatelj osupljiv in v mnogih pogledih nesorazmeren z vsemi običajnimi človeškimi dosežki.” Ta izjava več kot zgovorno pove, da Bacha kot skladatelja še nikoli ni in verjetno nikoli ne bo preseglo nobeno človeško bitje.
Nekaj najdražjih inštrumentov na svetu
27. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Danes sem za vas pripravila nekoliko drugačen članek, ker je tema takoj pritegnila mojo pozornost. Vedela sem, da znajo biti inštrumenti izredno dragoceni zbirateljski predmeti, nisem pa vedela, da lahko dosežejo tako vrtoglave cene. Včasih v sebi skrivajo celo zgodovino določenega obdobja, včasih pa so tako dragi, ker so plod domišljije izjemnega mojstra ali so pač preprosto popolni. Kaže torej, da popolnost obstaja, tudi v svetu klasične glasbe. Pa začnimo.
Harfa je zelo osebna vrnitev domov
25. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Pravijo, da je v srcu in duši veliko vrat, ki nas z neverjetno natančnostjo vodijo domov, do surove čistosti zavedanja, prisotnosti in povezanosti. Ena takih vrat je harfa, ki sodi med najstarejša glasbila. Že tisočletja je vpeta v starodavne ljudske običaje in vzbuja občudovanje zaradi svojega pomirjujočega, angelskega zvoka in mističnih povezav; velja tudi za močno zdravilno orodje na vseh ravneh: fizični, duševni, čustveni, energijski in duhovni.
Ko glasba sreča dobro hrano
23. julij 2023 – LORELLA FLEGO
V naši Filharmoniji nimamo samo odličnih glasbenikov, temveč tudi prefinjene gurmane. Moja majhna raziskava je pokazala, da eni odlično kuhajo, drugi prav z veseljem jedo, saj konec koncev je prav hrana eden največjih užitkov življenja, takoj za glasbo in obratno, odvisno od zornega kota. V prostem času pridne roke, ki običajno igrajo violino, klavir ali bobne, spretno sekljajo, mešajo, ustvarjajo; roke vrhunskega glasbenika postanejo roke odličnega kuharja, ki domiselno sestavlja hrano in potem v njej tudi uživa. Se prepoznate, kajne? Tudi jaz!
Ali ste vedeli, da je najlepša glasba šla v vesolje?
21. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Pogosto pravijo, da s pomočjo glasbe lahko potujemo zelo daleč, celo v vesolje, na druge planete in v druge galaksije. Glasba nas preprosto odnese in dovolj je, da zapremo oči, se prepustimo in že se znajdemo v povsem drugačnem okolju. Marsikdo pa ne ve, da je pred štiridesetimi leti zemeljska glasba začela zelo dolgo pot po medzvezdnem prostoru, pa ne le v sanjah ali mislih, temveč čisto zares.
Česar še niste vedeli o klavirju
19. julij 2023 – LORELLA FLEGO
V začetku 18. stoletja ga je izdelal Bartolomeo Cristofori, “izdelovalec čembala” v službi družine Medici iz Firenc, imel pa je prefinjeno ime gravicembalo col piano e forte. Od takrat je bil podvržen znatnim in pomembnim modifikacijam, tako da ima danes 88 tipk in vsaka aktivira majhno kladivce, prekrito s klobučevino, ki udari po struni. Nizke zvoke proizvede ena sama struna, visoke pa tri. Klavirju, ki se je rodil kot inštrument z vodoravno okvirno zvočno ploščo, se je v zgodnjem 19. stoletju pridružil model, primernejši za domače okolje, z zvočno ploščo in okvirjem, postavljenim vzdolžno glede na klaviaturo. Imenujemo ga pianino.
10 najbolj znanih klasičnih skladb
17. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Klasična glasba ima številne občudovalce in poznavalce, ki so sposobni že po prvi noti prepoznati Mozartovo ali Schubertovo skladbo. Veliko ljudi meni, da je klasična glasba stara, preveč resna in celo dolgočasna, kar je seveda daleč od resnice. Nikoli ne smemo soditi brez temeljitega poznavanja tematike oziroma snovi. V resnici prav vsak pozna vsaj 10 klasičnih skladb, čeprav morda vsi ne znajo prepoznati avtorja ali naslova, toda predvsem na račun oglaševanja in filmske industrije so dela največjih skladateljev veliko bolj priljubljena, kot si mislite.
Glasba v naravi
15. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Številni skladatelji tako imenovane klasične glasbe v širšem pomenu besede so komponirali skladbe, ki so v najrazličnejših oblikah povezane z naravnimi pojavi. Klasična glasba je in je vedno bila glasba, ki se igra z inštrumenti, izdelanimi iz naravnih materialov, predvsem iz lesa. Klasični skladatelj je opisoval naravo, da bi v njej našel svoj notranji svet in pri poslušalcih vzbudil močna čustva. S poslušanjem so utrjevali in bogatili svoje pretekle izkušnje. Vsako delo je bilo namreč odraz psihološkega, kulturnega in družbenega stanja ter okolja, v katerem je skladatelj živel.
Giacomo Puccini: lovec na divje ptice, operne librete in lepe ženske
13. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Rad je imel avtomobile, bil je dandy, a tudi pravi Toskanec. Trpel je revščino, tako da si ni mogel privoščiti abonmaja v milanski Scali, pozneje pa je s svojimi operami obogatel.
Strastna in goreča glasba, med Erosom in Thanatosom
8. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Za poslušanje klasične glasbe potrebujemo pravo okolje (naši koncerti v živo so zato pravi balzam za dušo), določeno občutljivost, refleksijo in sposobnost poslušanja, da dojamemo lepoto njenih nians. Nato moramo biti pripravljeni: ne toliko tehnično, kot mnogi mislijo, ampak bolj psihološko in čustveno. Vsrkavanje intenzivnosti njene dinamike, svetlobna leta stran od plehke »zabavne glasbe«, ki jo običajno poslušamo, ni za vsakogar. Potrebna je čustvena moč, da prenesemo vpliv življenjskih zgodb, ki nam jih pripovedujejo note in inštrumenti v orkestru. Kot da bi nas zadela nenadna nevihta. Če nimamo dežnika in hitro ne poiščemo zavetja, tvegamo, da bomo mokri, pretreseni in vznemirjeni. Če pa smo ustrezno pripravljeni in opremljeni, potem postane tudi nevihta poetična, saj v njej lahko dojamemo moč narave in njenih mnogih obrazov.
Eno življenje ni dovolj za glasbo
6. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Od nekdaj mislim, da je živeti za glasbo izjemen dar, ki ni dan vsem, saj ima vsak izmed nas svojo pot, različne interese in cilje. Ta raznolikost nas dela zelo žive in zanimive. A če si talent, virtuoz, umetnik, si z eno nogo v drugem svetu in se včasih težko povežeš z nekom, ki je nekoliko bolj realen.
Glasba je tudi matematika
4. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Znano je, da sta glasba in matematika tesno povezani. Vsak, ki se ukvarja z glasbo, dobro ve, koliko matematičnih vsebin se prepleta z zvočnimi situacijami. Filozofi, glasbeniki in učenjaki so že v antiki prepoznali in definirali številne povezave med obema disciplinama, a če bi glasbo urejala izključno matematika, bi jo danes lahko dostojno izvajal, resnično z izjemno strogostjo in natančnostjo, »stroj«. Hvala Bogu, da temu ni tako, zato imamo na voljo odlične glasbenike, ki so umetniki, strokovnjaki na svojem področju, in nam vsakič znova pričarajo melodije, ki temeljijo na matematičnih elementih, a hkrati vsebujejo tudi dušo. To je pri nas v Filharmoniji še kako jasno, saj se na vsakem koncertu najprej soočiš s čustvi: svojimi in izvajalčevimi.
Petje ima tudi psihološki značaj
2. julij 2023 – LORELLA FLEGO
Aktivna, nasmejana, komunikativna. V življenju ji največ pomenita družina in čas, ki ga preživi z njimi. Rada ima adrenalin, šport, glasbo, morda ne vedno v tem vrstnem redu. Mateja Langus verjame, da je življenje preprosto lepo in najbrž ga tudi zato živi v vsej njegovi popolnosti. Težko si jo predstavljamo, da ne bi prepevala, saj je glasba pri njej že vseskozi prisotna, če pa je ne pozna ravno dobro, potem si izmišljuje besede. In da, tudi to je vrlina.
Več glasbe v živo, več empatije
30. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Vedno se mi je zdelo, da imajo glasbeniki in ustvarjalci Filharmonije zelo posebno poslanstvo in da je njihova glasba emblem besede komunikacija: pomeni sprejemati izzive in razpravljati o tem, kako se z njimi soočiti. Skupaj. Predvsem pa pomeni, da ne vztrajaš pri osebnem pogledu, temveč se odločiš za skupno dobro, skladnost in harmonijo. Skupaj tvoriš eno, popolno celoto, ki jo poslušalec ujame takrat, ko stopi v dvorano.
Poletje je tudi čas za glasbo
28. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Priznam, da me astrologija že od nekdaj fascinira, prav tako nisem imuna na Sonce in Luno ter močno verjamem, da ima da ima vsak zakaj svoj zato, četudi ga v tistem trenutku morda ne vidimo ali ne razumemo. Prejšnji teden smo dočakali poletni solsticij, najdaljši dan v letu, na katerega izvirni pomen pogosto pozabljamo in je zasidran v zgodovini že od starodavnih civilizacij. Hkrati je to tudi začetek poletja, ki nas je zadelo v vsej svoji lepoti in vročini tako nenadoma, po pomladi, ki je bila neskončno lena in muhasta. Toda 21. junij je tudi svetovni praznik glasbe, ki ga sicer v Sloveniji ne praznujemo tako na veliko, a drznem si reči, da se bo tudi to spremenilo.
Glasba se dotakne človekove notranjosti
26. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Premalokrat razmišljamo o tem, kako je glasba pomembna tudi za otroke in njihov razvoj. Če imamo doma dojenčka, iščemo uspavanke in nežne melodije zato, da lažje zaspi. Če pa imamo pubertetnika, no, potem bo glasba povsem drugačna, a prav gotovo del osebnega filma. O tem sem se pogovarjala z Lariso Vrhunc, pedagoginjo in skladateljico, ki je prava zakladnica znanja in hkrati tankočutna ustvarjalka čudovitih melodij, tudi za najmlajše. Zelo sem hvaležna, da lahko danes delim njene misli.
Ženske v Filharmoniji
24. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Pred kratkim sem izvedela, da so bile ženske v simfoničnih orkestrih, po vsem svetu, včasih pravi tabu. Ali bolje: sploh jih ni bilo. Zanimivo, če pomislimo, da glasba tako ali drugače teče v žilah vseh nas, ne glede na to, kakšnega spola smo. A prav na tem področju je moralo miniti precej časa, da so se zadeve premaknile. Danes v naši Filharmoniji štejemo kar nekaj nadarjenih žensk, brez katerih bi bila glasba pri nas kratko malo nepredstavljiva. In trend jasno kaže, da je žensk čedalje več, vrata pa so jim seveda odprta.
Tri poletne skladbe
22. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Ker je poletje čas razigranosti, lahkotnosti, dobre volje in prav tako dobre glasbe, je to tudi čas, ko si še z večjim veseljem privoščimo kakšno lepo melodijo. Če ste ljubitelji Filharmonije in njenih stvaritev, potem zagotovo radi prisluhnete kakovostni glasbi tudi doma. Seveda je v dvorani, z občinstvom in dirigentom, ki v živo pričara čarobno vzdušje in se poigrava z notami, povsem drugačna zgodba, a vseeno si lahko tudi doma ustvarimo miren kotiček za uživanje ob glasbi. Našla sem tri klasične klavirske skladbe, ki imajo enak lajtmotiv, torej poletje, vročino, sonce, lep letni čas in lahkotnost, ki nas spremljajo v počitniškem času. Meni so zelo pri srcu in vem, da tudi pri glasbenikih, ki jih igrajo, znajo ustvariti zelo igrivo vzdušje; dvig razpoloženja pa vedno prav pride, kajne?
Beethovnova glasba je jedro vsega
19. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Če bi se morali odreči glasbi, to ne bi bila ravno malenkost. Svet brez glasbe, tako kot brez rož, morja ali pomladi, bi bil nezanimiv. Glasba ni zabava: je hrana za dušo. Zanjo moramo skrbeti z ljubeznijo in pozornostjo, ki si jo zasluži dediščina, brez katere ne moremo, saj bi bilo brez nje naše življenje dokaj žalostno. Ko sem obiskovala glasbeno šolo, sem najraje igrala Chopina. Zdelo se mi je, da je vse Nocturne napisal zame in vem, da nisem bila edina, ki je tako čutila. Njegova glasba se je vsakič znova dotaknila mojih strun in še danes najraje poslušam njega. Imela pa sem prijateljico, ki je občudovala Beethovna, skladatelja, ki sem ga veliko težje razumela, a najbrž ima vsako življenjsko obdobje svoje prioritete in, kdo ve, morda Beethoven do mene še pride.
Vsi smo povezani, tako ali drugače
17. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Zanimiv je ta sodobni čas, z glasbeniki, ki se ponašajo z brezhibno tehniko, kar pa še ni zagotovilo, da so odlični izvajalci. Brezhibna tehnika pomeni, da brezhibno odigrajo vse note in najbrž niti ene ne zgrešijo. A dobra glasba je veliko več kot to, saj v kolikor bi nas zadovoljila le natančnost, bi zadoščala uporaba računalnika. Naše intimne potrebe pa so toplina, ljubezen in čustva, ki se nedvomno skrivajo v glasbi, računalnik pa nam jih ne more dati. Tudi v tem smislu je očitna razlika med poslušanjem glasbe na zgoščenki, kjer je vse brezhibno, čisto in popolno, ali glasbe v živo, kjer je, hvala bogu, še vedno prisoten človeški dejavnik. In prav ta vznemirljivi dejavnik vsak dan znova prepriča množico ljudi, da si vzamejo čas in pridejo na koncert.
Glasba je ljubezen
14. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Če dobro pomislite, je glasba ljubezen. Nešteto raziskav potrjuje, da poslušanje najljubše glasbe vpliva na sproščanje dopamina, hormona ugodja, ki se močno aktivira tudi takrat, ko smo zaljubljeni. Zato nam lahko v kritičnih trenutkih poslušanje priljubljene pesmi resnično pomaga. Čeprav glasba ni bistvenega pomena za preživetje človeštva, gre vseeno za element, ki je kljub kulturnim razlikam prisoten pri vseh ljudeh in nudi biološko razlago, zakaj se počutimo tako dobro, ko poslušamo skladbo, ki nam je pri srcu.
Sreča je predokus nebes
11. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Od nekdaj imam zelo razvito intuicijo, ker človeka zavoham že na daleč in še preden spregovori, vem, da mi je namenjen. Včasih se to zgodi tudi preko računalniškega zaslona ali elektronske pošte, ko preprosto imam občutek, da je na drugi strani nekdo, ki mi je nekako pisan na kožo. Ko sem raziskovala o Urški Bernik, magistrici koncertni pevki, sem seveda naletela na njen blog in hkrati tudi na naslov intervjuja: “Najlepša šminka, ki jo lahko dam nase, je veselje”. Ker Urška ve, čuti, piše, ustvarja, fotografira, poje in vmes živi 100 na uro, ker noče zamuditi niti trenutka življenja. In vedela sem, da mi bo všeč.
Pripeljite otroke v Filharmonijo!
9. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Ko sem bila majhna punčka, mi je mama vseskozi govorila: Igranje klavirja je naložba. Nikoli ne veš, kdaj ti bo prišlo prav in nikoli ne veš, kdaj bo klavir postal tvoj najboljši prijatelj.
Med zemljo in nebom
7. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Glasba dokazano vpliva na naše čustveno, fizično in mentalno počutje. Raziskovalci so ta pojav poimenovali »Mozartov učinek«. Zakaj ravno Mozartov?
Glasba in biti glasbenik je najin način življenja
3. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Kaj se zgodi, ko sta mož in žena v isti službi? Običajno zna biti zelo pestro, saj se most med zasebnim življenjem in poslom nikoli ne konča. Če pa je ta most glasba, no, potem postanejo stvari veliko bolj barvite in zanimive.
Filharmonija med ljudmi
1. junij 2023 – LORELLA FLEGO
Če boste 3. ali 10. junija nekje v Ljubljani, vas toplo vabimo na tržnico, kjer vas čaka zdaj že tradicionalna filharmonična hit parada. Tam bodo nastopili člani Orkestra in Zbora Slovenske filharmonije skupaj s povezovalcem Tilnom Artačem, ki vedno poskrbi za super vzdušje.
Glasba je univerzalni jezik, ki ga vsi razumemo
31. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Ko pomislim na ljudi, ki so del magične zgodbe Slovenske filharmonije, se mi v glavi vedno plete ista misel: strast. Prav strast je namreč tisto, kar začutiš takrat, ko prestopiš prag te čudovite stavbe in se ti za trenutek zdi, da si tudi ti del te zgodbe.
MATEJ GRAHEK: ADRENALIN JE ZAČIMBA ŽIVLJENJA
29. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Fascinirajo me ljudje. Včasih se sprehajam po ulici in zelo natančno analiziram obraze: razmišljam, koliko je različnih zgodb, značajev, želja, koliko različnih poti, da eno življenje gotovo ni dovolj, da bi uresničili vse. Matej Grahek je v Slovenski filharmoniji solo flavtist, a je tudi jadralec in ko sem to slišala, sem takoj našpičila ušesa.
Strune za milijon dolarjev
25. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Violina je v Italiji postala priljubljena v času renesanse. Igrali so jo tako na ulici kot na dvoru, dejansko v vseh družbenih slojih.
Nismo tako “instant”, kot si radi očitamo
21. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Preden sem spoznala Mateja Šarca, direktorja Slovenske filharmonije, sem si predstavljala gospoda, ki strmi v note in me raztreseno posluša. Najino prvo srečanje pa je bilo povsem drugačno, saj se je začelo z najboljšo kavo v Ljubljani – ki mi jo je sam skuhal – in s pogovorom o družbenih omrežjih ter o tem, kako pomembno je, da si danes prisoten tudi v digitalnem svetu.
Glasba v živo je druga zgodba
18. maj 2023-LORELLA FLEGO
Mozart, Beethoven, Chopin, Bach, Vivaldi in Schubert so le nekatera imena velikih skladateljev, ki so se zapisali v zgodovino glasbe in jih pri nas lahko redno poslušate. Gre za prave velikane, ki so krojili zgodbo glasbene industrije in pod spretnimi rokami naših glasbenikov vsakič znova postanejo neskončno aktualni.
Mozart za ušesa in osebno srečo
16. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Nedvomno je poslušanje glasbe prijetno in sproščujoče za vsakega izmed nas. Ne glede na to, ali smo v avtu, morda doma po dolgem delovnem dnevu ali v kadi z mislimi na paši, glasba zaznamuje ritem našega življenja.
Ko zvok bobna povezuje ljudi
15. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Afriški bobnar Babatunde Olatunji pravi tako:
Ritem je bit našega življenja. Celo vesolje se vrti v ritmu. Vsaka stvar in vsako človeško dejanje se zgodi v ritmu.
V filharmoniji tudi zidovi pripovedujejo vznemirljive zgodbe
12. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Nekoč sem v oddaji gostila zelo zanimivega italijanskega gospoda, ki se je ukvarjal z energijo prostorov. Verjel je, da ima vsaka hiša, stanovanje ali stavba dušo, ki je včasih tako močna in izrazita, da vpliva na vse, ki tam bivajo.
Neskončne melodije za dušo
10. maj 2023 – LORELLA FLEGO
Poleg poživljajočih učinkov, ki jih uživamo že približno 60 tisoč let, ima glasba terapevtske potenciale, o katerih sta govorila že Platon in Aristotel: v stari Grčiji je bil namreč bog Apolon božanstvo glasbe in zdravilstva. Glasba, ki jo poslušamo, zaigramo, improviziramo ali ob njej zaplešemo, se uporablja pri zdravljenju številnih bolezni, od nevroloških do onkoloških. Glasba zdravi in je kompleksna dejavnost, ki predstavlja zlasti človekove višje kognitivne funkcije in je morda celo botrovala razvoju verbalnega jezika.
RAZGALITEV NOVE KONCERTNE SEZONE 23|24
Novinarska konferenca
22. maj 2023 ob 14. uri
Gradivo za novinarje: Dropbox
Charles Dutoit: v četrtek in petek v Cankarjevem domu
27. MAREC 2023 – LORELLA FLEGO
Morda mi za uvod dovolite, da napišem, kako zelo sem hvaležna za vse edinstvene ljudi, ki jih srečam na svoji poti. Ne samo, da se razvijejo zanimivi, posebni pogovori, gre tudi za to, da te tovrstni pogovori globoko obogatijo…