Wilhelm Richard Wagner: človek, poln nasprotij
Leto 2023 je zaznamovalo tudi obletnico rojstva enega najpomembnejših skladateljev 19. stoletja. Operni režiser, skladatelj, pesnik, glasbenik Wilhelm Richard Wagner je bil revolucionarna osebnost. Rodil se je v Leipzigu 22. maja 1813 kot najmlajši od devetih otrok. Oče je umrl, ko je bil star manj kot eno leto, je pa kasneje Wagner našel moško naklonjenost pri Ludwigu Geyerju, igralcu in slikarju, ki se je poročil z njegovo materjo. Pri petih letih je igral angela v predstavi, ki jo je naročil kralj in po predstavi je dvorni sluga družini Geyer prinesel torto z napisom: “Od kralja Saške za malega angelčka!”
Lahko rečemo, da je Wagner svoje življenje interpretiral kot melodramo in je od časa do časa prevzemal drugačne vloge: od mladega umetnika, ki se bori za uveljavitev, do prestižnega dirigenta in preganjanega revolucionarja; od čudežnega dečka, ki ljubi razkošje, do neumornega zbiralca sredstev; od plejboja do ljubečega moža in nato spet plejboja. Njegovo osredotočenost nase in nenasitno ambicioznost so primerjali z njegovim izjemnim talentom. Kot mladenič je zavrnil študij tradicionalne glasbe in se je učil kompozicije s preučevanjem partitur Beethovna in drugih velikanov. Človek, poln nasprotij, sodeč po virih, se je ukvarjal samo s svojimi potrebami in osebnim zadovoljstvom, vse ostalo je bilo na drugem mestu. Brezvestno se je okoriščal z gostoljubnostjo svojih prijateljev, njihovim denarjem in celo njihovimi ženami.
Vsekakor je treba priznati, da če Wagner, ki je nedvomno trpel za megalomanijo, ne bi tako trdno verjel vase, morda ne bi nikoli premagal vseh težav, ki so mu prekrižale pot do ustvarjanja nove oblike umetnosti. Wagnerjeva prva mojstrovina sega v leto 1839. Mladi skladatelj in njegova žena Minna, igralka, sta bežala pred upniki iz Rige, kjer je Wagner delal kot dirigent. Njuno nekoliko razmajano staro barkačo je zajelo silovito neurje in komaj so ušli brodolomu. Ko se je nebo končno razjasnilo, je posadka zapela hvalnico, ki je na Wagnerja naredila globok vtis. Spomnil se je starodavne legende, ki jo je povzel pesnik Heinrich Heine, in izkušnja ga je navdihnila za Letečega Holandca, delo o znameniti ladji duhov. Pripoveduje o ljubezni nesrečnega ladijskega poveljnika, obsojenega na večno plovbo in nemir, ki ga lahko odreši le ljubezen in ženska, ki se bo zanj žrtvovala. Wagner je delo zložil v sedmih tednih na najetem klavirju v času izgnanstva in revščine v Parizu.
Wagner je živel skoraj povsod v Evropi, najraje pa je imel Benetke, kjer je tudi umrl. Med bivanjem v laguni je ob popoldnevih rad posedal v znameniti kavarni Lavena. Bil je v družbi druge žene in lepih hčerk, sedel je vedno za isto mizo in naročil konjak ali skodelico čokolade. Leta in leta je gojil sanje o festivalu, posvečenem samo njegovi glasbi. Da bi uresničil sanje, se je aprila 1871 naselil v Bayreuthu. Odločil se je zbrati potrebna sredstva in kljub visoki starosti začel gostovati po Nemčiji, koncertirati in predvsem spodbujati ustanavljanje Wagnerjevih društev. Slavne so njegove besede: “Bog je nam, Nemcem, odrekel glas Italijanov, v zameno pa nam je podaril sposobnost izražanja z instrumentalno glasbo.”
Orkester, ki je pred Wagnerjem služil predvsem za glasbeno spremljavo pevcem, se je v njegovih rokah spremenil v en sam močan inštrument, ki je dominiral prizorišču, ne da bi ubil glasove pevcev.
Zbor in Orkester Slovenske filharmonije bosta tri odlomke, med njimi tudi znameniti poročni zbor, bolj znan kot »poročno koračnico« z naslovom Treulich geführt, ziehet dahin iz opere Lohengrin izvedla v sredo, 20. marca 2024 na četrtem koncertu SOS abonmaja.