Harfa je zelo osebna vrnitev domov
Pravijo, da je v srcu in duši veliko vrat, ki nas z neverjetno natančnostjo vodijo domov, do surove čistosti zavedanja, prisotnosti in povezanosti. Ena takih vrat je harfa, ki sodi med najstarejša glasbila. Že tisočletja je vpeta v starodavne ljudske običaje in vzbuja občudovanje zaradi svojega pomirjujočega, angelskega zvoka in mističnih povezav; velja tudi za močno zdravilno orodje na vseh ravneh: fizični, duševni, čustveni, energijski in duhovni. Vibriranje strun prebudi reke zvoka znotraj širnega vesolja, ki obstaja zunaj in znotraj človeka.
Kadar usmerimo pozornost na zvok in uporabimo veščine poslušanja kot nekakšno meditativno sidro, se glasba prosto pretaka skozi telo in um. Ti tokovi dovzetnosti nam omogočijo “vrnitev domov”, sveto vrnitev v popolno prisotnost, kjer se lahko uglasimo s prirojeno modrostjo, ki prebiva v naših srcih in telesih. Vse to pravzaprav zmore zvok harfe, če se mu le prepustimo. V skladu z zakoni kvantne fizike in razumevanjem sodobne znanosti lahko zdaj rečemo, da so vse stvari vibracije ali energija. Materija, zvok, svetloba, misli, čustva, naše telo in vse izkušnje, ki jih imamo, se lahko izrazijo kot vibracije ali gibanje. Vibracije potujejo in nihajo skozi nas, tako kot zvok potuje skozi ocean. Ko slišimo in čutimo določene frekvence, valovna dolžina te frekvence utripa v zraku in našem telesu ter spodbudi, da celice, tkiva in organi zavibrirajo v sozvočju s tem tonom.
S širokim tonskim razponom in harmoničnimi frekvencami nas zvok harfe umiri, spravi v harmonijo in popelje v globoko sproščenost in celo meditacijo. Harfa v svojem bistvu ponuja udobje. Klinične študije kvantificirajo terapevtske učinke zvokov harfe v živo za uravnavanje stresnih hormonov, izenačevanje in upočasnitev možganskih valov, spodbujanje mirnega spanca, sproščanje fizične in čustvene bolečine ter kot pomoč pri umirjanju, kar vodi k ozdravitvi. Ko so regenerativni sistemi v našem telesu v mirovanju, so uravnovešeni in celoviti, in takrat lahko pride do samozdravljenja na vseh ravneh našega bitja.
Poletje je čas, ko smo nekoliko bolj mirni, počivamo, smo na dopustu in uživamo morda kje na morju. Zvok harfe blagodejno vpliva na naše počutje, seveda toliko bolj, če jo slišimo in poslušamo v živo. Filharmonija nam mnogokrat ponuja to možnost, ki je po svoje neprecenljiva. Dobro je, če harfi prisluhnemo v živo v kakšni čudoviti dvorani ali pa jo, v pričakovanju dobrega koncerta, poslušamo na računalniku ali zgoščenki v izvedbi umetnikov, ki znajo iz nje izvabiti tisto najboljše.
Na enem od koncertov SMS abonmaja Slovenske filharmonije bo 12. in 13. oktobra letos mogoče prisluhniti meditativnemu Koncertu za harfo in orkester Zvonimirja Cigliča. Solistka bo članica Orkestra Slovenske filharmonije, odlična harfistka Urška Križnik Zupan.