Mozart za ušesa in osebno srečo
Nedvomno je poslušanje glasbe prijetno in sproščujoče za vsakega izmed nas. Ne glede na to, ali smo v avtu, morda doma po dolgem delovnem dnevu ali v kadi z mislimi na paši, glasba zaznamuje ritem našega življenja. Naletela sem na prav zanimivo študijo, objavljeno v reviji Nature leta 1993, s katero sta fizika Frances Rauscher in Gordon Shaw dokazala, da poslušanje Mozartove Sonate v D-duru za dva klavirja (K448) dobro vpliva na naše možgane in telo. Pravzaprav omenjena skladba znatno zvišuje sposobnosti koncentracije. Dejansko govorimo o Mozartovem učinku, ki je tesno povezan s prednostmi poslušanja klasične glasbe. Po Campbellovi teoriji je Mozartov učinek slednji:
- spodbuja kognitivne funkcije,
- vpliva na sposobnosti koncentracije,
- olajša učenje,
- povečuje raven dopamina v možganih in preprečuje depresijo,
- vpliva na čustveno stanje.
V soboto 20. maja se bo v filharmoniji zgodil koncert z naslovom Ko bom velik, bom … Mozart. Mozart je bil nadvse hudomušen glasbeni genij. Bil je pianist, violinist in neumoren skladatelj. Da vam ne bo treba v Salzburg, pridite kar v Slovensko filharmonijo, kjer boste slišali, zakaj je tako pomemben za (klasično) glasbo. Teorija o Mozartovem učinku na možgane temelji na dejstvu, da poslušanje glasbe (zlasti sproščujoče) zvišuje raven dopamina. Dopamin je dobesedno hormon sreče, ki izboljšuje naše kognitivne sposobnosti, zaradi česar postanemo bolj pozorni in ustvarjalnejši pri pomnjenju novih podatkov.
Naj dvigne roko tisti, ki ni še nikoli ni poslušal glasbe za spodbujanje koncentracije, morda zato, da bi dobil pravi navdih ali preprosto zato, da bi si lažje zapomnil izbrano snov. Od tod še en epitet klasične glasbe: imenujemo jo tudi kognitivna glasba, saj spodbuja kognitivne funkcije in omogoča učenje. Ker vpliva na dopamin v telesu in posledično na stanje sreče in zadovoljstva, Mozartovo glasbo opredelimo tudi kot »antidepresivno glasbo«, saj pomirja stanja tesnobe in strahu. Dejansko vpliva na naše čustveno razpoloženje in poskrbi, da se počutimo srečni, zadovoljni in polni energije.
Koliko razlogov za sobotni koncert! Ne zamudite koncerta Ko bom velik, bom … Mozart v soboto, 20. maja 2023, ob 11. in 13. uri v Filharmoniji.