Za začetek Simfonija »Vstajenje«
Slovenska filharmonija bo otvorila novo koncertno sezono z enim najbolj priljubljenih del Gustava Mahlerja, Simfonijo št. 2, znano tudi kot Simfonijo »Vstajenje«.
V četrtek 28. in petek 29. septembra 2023 ob 19.30 bodo Orkester in Zbor Slovenske filharmonije ter Mešani pevski zbor Glasbene matice v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma otvorili novo koncertno sezono. Veliko orkestrsko in zborovsko zasedbo bo vodil dirigent Kahi Solomnišvili, kot solistki pa se bosta pridružili sopranistka Darija Auguštan in mezzosopranistka Nuška Drašček.
Nuška Drašček je ena najvidnejših slovenskih pevk, ki občinstvo navdušuje s svojim glasom, odrsko prisotnostjo ter izredno širokim repertoarjem. Je priznana solistka SNG Opera in balet Ljubljana. Petje je študirala pri Matjažu Robavsu na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je tudi z odliko magistrirala. Je prejemnica več nagrad na mednarodnih pevskih tekmovanjih (Ferruccio Tagliavini v Gradcu v Avstriji, Nuits Lyriques v Marmandu v Franciji, tekmovanje mesta Grandate v Italiji).
Leta 2012 je v vlogi Laure v operi Jolanta P. I. Čajkovskega pod vodstvom Emmanuela Villauma sodelovala na koncertni turneji z Ano Netrebko in Slovensko filharmonijo. Koncert so v živo posneli tudi za založbo Deutsche Grammophon. Od tedaj je kot solistka sodelovala z vsemi domačimi orkestri. Nastopila je v Pesmi o zemlji in Drugi simfoniji G. Mahlerja, oratoriju Golgota F. Martina, Lebičevih Novembrskih pesmih in kantati Požgana trava, Brucknerjevem Te Deumu in Wagnerjevih Pesmih Mathilde Wesendonck. Na Kongresnem trgu v Ljubljani je z Orkestrom Slovenske filharmonije pod vodstvom Simona Dvoršaka izvedla samostojen koncert z naslovom Od opere do muzikala.
V SNG Maribor je poustvarila Mercedes v operi Carmen G. Bizeta in Olgo v Jevgeniju Onjeginu P. I. Čajkovskega. V SNG Opera in balet Ljubljana je nastopila v številnih vlogah: Magdalena (G. Verdi, Rigoletto), Javno mnenje (J. Offenbach, Orfej v peklu), Emilie (G. Verdi, Otello), Kerubin (W. A. Mozart, Figarova svatba), Pepelka (G. Rossini, Pepelka), Carmen (G. Bizet, Carmen), Tatjana (V. Parma, Ksenija), Lepotica (P. Glass, Lepotica in zver), Ivana Orleanska (P. I. Čajkovski, Ivana Orleanska), Romeo (V. Bellini, Capuleti in Montegi), Uršula (P. Šivic, Samorog), Lola (P. Mascagni, Cavalleria rusticana), Federica (G. Verdi, Luisa Miller), Siébel (C. Gounod, Faust) in Isabelle (G. Rossini, Italijanka v Alžiru).
Gostovala je tudi na poletnem opernem festivalu v Alden Biesnu v Belgiji kot Olga v Jevgeniju Onjeginu Čajkovskega in Isabella v Rossinijevi Italijanki v Alžiru, kot Rossinijeva Pepelka pa v Koblenzu v Nemčiji ter v Praški državni operi.
Nuška Drašček je docentka na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Darija Auguštan, leta 1996 rojena solistka Hrvaškega narodnega gledališča v Zagrebu, je trenutno ena izmed najbolj iskanih mladih hrvaških sopranistk. Študij petja je zaključila na zagrebški Akademiji za glasbo v razredu prof. Snježane Bujanović-Stanislav, pohvali pa se lahko z izjemno barvo in zvočnostjo glasu ter tehnično dovršenostjo. Kot solistka je uspešna tako na koncertnih kot tudi na opernih odrih; leta 2019 je debitirala v Hrvaškem narodnem gledališču v Zagrebu z vlogo Prve dame v Mozartovi operi Čarobna piščal, predstavila pa se je še v vlogah Fiordiligi, Sifarja, Pepelke, Grofice Marice, Adele, Sestre Angelike, Micaele in Magde. Za vlogi Laurette in Pamine je dobila tudi ugledne nagrade. V Olimpijskem gledališču v Vicenzi je leta 2021 debitirala kot Sifar v Mozartovi operi Mitridat, kralj Ponta, poje pa tudi na drugih mednarodnih odrih v Italiji, Avstriji, Estoniji, na Slovaškem, Poljskem in drugod po Evropi. Sodelovala je s priznanimi umetniki, med drugim z Janom Lathamom-Koenigom, Marcellom Mottadellijem, Srbom Dinićem, Fabriziem Melanom, Arnaudom Bernardom, Giampaolom Bisantijem, Plácidom Domingom, Marto Domingo in Vittoriem Grigolom.
Redno nastopa z Zagrebško filharmonijo ter Simfoničnim orkestrom in Zborom Hrvaške radiotelevizije. Pogosto izvaja dela hrvaških avtorjev, med katerimi izstopa Hrvaška maša Borisa Papandopula, ki jo je izvajala na skoraj vseh hrvaških glasbenih festivalih in jo posnela za Hrvaško radiotelevizijo. Izvaja tudi sakralna dela, kot so Stabat Mater G. B. Pergolesija, Bachova Pasijon po Janezu in Pasijon po Mateju, Mozartova Rekviem in Maša v c-molu ter Magnificat in Salve Regina Z. Novačića. V sodelovanju s pianisti, kot so Dora Iveković, Viktor Čižić, Danijel Gašparović in Vedran Janjanin, pogosto nastopa na recitalih.
Darija Auguštan je dobitnica številnih nagrad in priznanj na prestižnih glasbenih tekmovanjih, med drugim se ponaša s prvo nagrado na mednarodnih pevskih tekmovanjih Mikuláš Trnavský, Zinka Milanov, Mario Orlandoni, Tullio Sefarin ter drugo nagrado na tekmovanjih Stanisław Moniuszko in Virgilijus Noreika.
Gruzijski dirigent Kahi Solomnišvili je svojo glasbeno kariero začel kot pianist ter se javnosti predstavil na najrazličnejših koncertih in festivalih. Leta 2007 je bil sprejet na študij dirigiranja na Državnem konservatoriju v Tbilisiju, kjer je šest let kasneje dokončal magisterij. Ob rednem študiju se je udeleževal izobraževanj iz opernega in simfoničnega dirigiranja pri Gianluci Marcianu, takratnem glavnem dirigentu Državnega gledališča Opera in balet v Tbilisiju.
Od leta 2014 opravlja vlogo glavnega dirigenta v omenjenem gledališču gruzijske prestolnice, leta 2017 pa je to mesto pridobil tudi pri Gruzijskem filharmoničnem orkestru, s katerim je v preteklosti že aktivno sodeloval. Pogosto vodi tudi Buenosaireški filharmonični orkester in dirigira v gledališču Teatro Colón.
Leta 2017 je prejel nagrado tsinandali na področju glasbe, leta 2021 pa na istoimenskem festivalu nastopil v vlogi pomočnika dirigenta. Od lanskega leta asistira svetovno znanemu dirigentu Charlesu Dutoitu, sodeloval pa je še s Poljsko baltsko filharmonijo Frédérica Chopina v Gdansku, izraelskim orkestrom Sinfonietta Beer-Shava in različnimi mladinskimi orkestri ter na mnogih festivalih. V prihajajočih mesecih bo nastopil z gledališčem Teatro Colón, Buenosaireškim filharmoničnim orkestrom in Filharmoničnim orkestrom iz Monte Carla.