Šinkovec Burstin recital
Program
Ana Šinkovec Burstin, klavir
Samuel Burstin, viola
Ema Dora Burstin, violina
Ana Sinkovec Burstin
Pianistka Ana Sinkovec Burstin rojena v Ljubljani, je prejemnica stevilnih nagrad doma in v tujini. Z 21. leti je zakljucila studij klavirja na AG v Ljubljani pri prof. Jarcu ter poleg treh podiplomskih studijev klavirja v Parizu, Bruslju in Bergamu, diplomirala tudi na prevajalskem oddelku za francoski in angleski jezik na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Leta 2004 je za svoj diplomski koncert prejela studentsko Presernovo nagrado. Sodelovala je na stevilnih mednarodnih seminarjih s pianisti kot so Vladimir Ashkenazy, Dmitri Alexeev, Dmitri Bashkirov, Michel Beroff, Tamas Ungar, Vladimir Ogarkov, Konstantin Bogino, Sijavus Gadzijev.
Kot studentka je bila izbrana za vec mednarodnih tekmovanj, med drugim Skrjabinovo tekmovanje v Moskvi, Zenevsko pianisticno tekmovanje v Svici, tekmovanje Busoni v Bolzanu, pianisticno tekmovanje v Andori in druga tekmovanja v Belgiji in Franciji. V Parizu je leta 2000 osvojila prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju N. Rubinstein. Veckrat je prejela tudi Lindau Preis v Nemciji na festivalu K. H. Kammerlinga.
Kot solistka in komorna glasbenica je nastopila na festivalih po celi Evropi in Veliki Britaniji. Posebej ponosna je na vabilo na prvi mendarodni festival v Nemciji v spomin Emilu Gilelsu. Kot solistka je igrala s Slovensko filharmonijo, RTV simfoniki, Jeruzalemsko filharmonijo, Sheboygan orkestrom v ZDA, Derbyskim orkestrom v Buxtonu, orkestrom Welllington na Novi Zelandiji, poljskim komornim sestavom Multicamerata, Zagrebskimi solisti ter drugimi. Njen koncertni repertoar obsega koncerte od Haydna, Mozarta, Beethovna, Chopina, Rahmaninova, Skrjabina, Griega, Cajkovskega, Saint-Saensa, Sostakovica do manj znanih del za orkester in klavir. Z RTV Simfoniki je posnela Slovansko rapsodijo O. Respighija ter koncert I. Markevicha st.3.
Leta 2013 je debitirala v Londonu v dvorani St John’s, Smith Square s klavirskim koncertom Rachmaninova st. 2 z orkestrom Paradisal Players in dirigentom Samuelom Burstinom. Novembra 2015 je debitirala v ZDA v Sbeboyganu s koncertom Cajkovskega. Zatem je igrala tudi solo recital v Kennedyjevem centru v Washingtonu. Z orkestrom Paradisal Players je do danes igrala vec kot 10 klavirskih koncertov, med drugim veckrat tudi klavirski koncert Rahmaninova st.3.
Izjemno rada poucuje mlade ter gradi njihovo samozavest ter samospostovanje. Leta 2013 je bila izbrana za poucevanje na Trinity College v Londonu, kjer je kot pianistka in mentorica sodelovala s studenti vseh oddelkov. Pianiste je pripravljala na koncerte z dvema klavirjema in solisticne nastope, z drugimi je kot pianistka igrala na avdicijah ter tekmovanjih. V Sloveniji je poucevala od svojega 17. leta, in organizirala dogodke tudi v knjiznicah in domovih za starejse.
Samuel Burstin je mednarodno uveljavljeni britanski glasbenik. Leta 2020 je bil izbran za vodjo viol v orkestru Slovenske filharmonije. Pred tem je bil dvanajst let redni clan orkestra Philharmonia Ochestra London, s katerim je prepotoval svet in sodeloval z najvecjimi imeni klasicne glasbe, dirigenti Esa-Pekka Salonen, Riccardo Muti, Andris Nelsons, Lorin Maazel, Yuri Temirkanov, Vladimir Ashkenazy, Simon Rattle and Valery Gergiev, ter solisti Yefim Bronfman, Janine Jansen, Ivry Gitlis, Maxim Vengerov, Hilary Hahn. Kot vodja viol je igral tudi z Novozelandskim simfonicnim orkestrom, orkestrom BBC-ja, Skotskim komornim, Kraljevim orkestrom iz Liverpoola in Bournemotha ter z orkestrom Angleske nacionalne opere. Redno sodeluje tudi z Londonskim simfonicnim orkestrom ter s Kraljevim opernim orkestrom v Covent Gardnu.
Sam je aktiven tudi kot komorni glasbenik. Nastopal je v dvorani Wigmore v Londonu, Kraljevi festivalni dvorani, na stevilnih festivalih v Veliki Britaniji, Franciji, Italiji, Sloveniji, Indiji in Novi Zelandiji.
Leta 2011 je Sam ustanovil orkester Paradisal Players, s katerimi je kot dirigent izvedel velika simfonicna dela ter pet svetovnih premier. S temi koncerti je bilo v dobrodelne namene zbranih vec kot 100 000 funtov. Med drugimi so kot solisti nastopili najbolj vidni glasbeniki Velike Britanije, Katy Wooley (solo rogistka v orkestru Concertgebouw v Amsterdamu), Timothy Walden (solo cellist Philharmonia Orchestra), Rebecca Gilliver (solo celistka Londonskega simfonicnega orchestra), Amy Harman (solo fagotistka Angleske nacionalne opera).
Leta 2014 je bil Sam izbran za dirigentsko tekmovanje Evgeny Svetlanov v Parizu, kjer je dirigiral pariskemu radijskemu filharmonicnemu orkestru ter osvojil drugo nagrado. Od takrat je dirigiral v Rusiji, Angliji, Sloveniji, Novi Zelandiji. Leta 2015/2016 je bil umetniski vodja orkestra univerze De Montfort v Leicesteru, leta 2016 je dirigiral posebni novoletni koncert Philharmonia Orchestra v Londonu, dvakrat pa je dirigiral tudi gala vecer ukrajinskega baletnega zvezdnika Ivana Putrova v Koliseju v Londonu.
Sam z velikim zadovoljstvom prenasa svoje znanje na mlajse generacije, redno je vodil vaje orkestra Kraljeve Akademiji v Londonu in mlade glasbenike pripravljal na koncerte s Semyonom Bychkovim, Bernardom Haitinkom in Christianom Thielemannom. Sodeloval je tudi kot tutor viol Nacionalnega mladinskega orkestra Velike Britanije in Nove Zelandije.
Sam je spoznal slovensko pianistko Ano Sinkovec Burstin v Londonu leta 2011 na seminarju Benjamina Zandra. Od takrat naprej skupaj nastopata kot dirigent ter solistka, kot komorna glasbenika ter kot duo. Imata dve hcerki.
Ema Dora Burstin je rojena septembra 2013 v Londonu. Glasba jo spremlja od rojstva, s štirimi leti se je doma z mamo pričela učiti klavir in s petimi violino z očetom.
V lanskem šolskem letu je prvič sodelovala s poljsko učiteljico Dominiko Rosiek z Ruske londonske glasbene akademije. Veckrat je nastopila na njihovih online zoom koncertih. Decembra 2020 je nastopila s koncertom F. Kuchlerja op. 11 v G-duru. Junija 2021 je v Blackheath dvorani ob spremljavi klavirja odigrala violinski koncert O. Riedinga, op. 35 v h-molu.
Letošnje šolsko leto je imela redne ure s slovenskim violinistom Klemnom Brackom. Marca je nastopila na večeru Waldorfske sole, kjer je odigrala Vivaldijev koncert op. 3 st. 6 v a-molu.
Marca letos je kot najmlajša sodelovala tudi na orkestrski šoli Glasbene šole Tartini ter z njimi igrala na odru Kristalne dvorane v Rogaški Slatini ter odru Slovenske filharmonije. Julija bo sodelovala z mladinskim orkestrom Dulwich v Londonu.
Ema ima zelo rada glasbo ter uživa tudi v petju in igranju blok flavte.
Zelo se veseli dneva, ko bo lahko igrala Vivaldijeve Štiri letne case ter violinski koncert Čajkovskega!