Koncertni cikel SAMOSPEVANJE
Program
Mojca Vedernjak, mezzosopran
Stefka Perifanova, klavir
Mlad PerArtem
Marinka Golob, sopran
Ana Maria Beguš, klavir
VSTOPNICE
10,00 € – za posamezni koncert
15,00 € – za dva koncerta (12. 12. 2021 ob 17.30 in 19.30 h)
Prodajna mesta: uro pred dogodkom
Rezervacija vstopnic: info@perartem.si
Mezzosopranistka Mojca Vedernjak in pianistka Stefka Perifanova bosta na koncertu Opojnost odgrnili tančico pesmi Fanny Hensel, Clare Schumann, Dore Pejačević, Luise Greger in Alme Mahler. Kot njihov kontrapunkt pa bodo v Sloveniji prvič izvedene pesmi „Four Songs / Štiri pesmi“ baselskega skladatelja Luce Martina, uglasbene na poezijo pesnic iz viktorijanske dobe: Christine Rossetti, Emily Dickinson, Elisabeth Barret Browning in Mary Elizabeth Coleridge.
Obeta se glasbeni večer razpet med naravo, nagonom, ljubeznijo, osamljenostjo, zaljubljenostjo in notranjo močjo.
V sklopu cikla Mlad PerArtem bo nastopil duo sopranistke Marinke Golob in pianistke Ane Marie Beguš. Njun izbor pesmi se posveča temi sodobne dame.
Mezzosopranistka Mojca Vedernjak je med leti 1999 – 2003 delovala kot stalna članica gledališča Bielefeld. Kasneje je v produkcijah različnih evropskih opernih hiš in opernih festivalov poustvarila tudi vodilne vloge iz mezzosopranskega repertoarja kot Angelina – PEPELKA, Rosina / SEVILJSKI BRIVEC, Janko / JANKO IN METKA, Dorabella / TAKE SO VSE, Cherubino / FIGAROVA SVATBA, Idamante / IDOMENEO, Cecilio / LUCCIO SILLA, Charlotte / WERTHER, Marguerite / FAUSTOVO PREKLETSTVO, Carmen / CARMEN.
S pevskimi recitali, komornimi projekti in snemanji gostuje Mojca Vedernjak v širšem evropskem prostoru. Sodelovala je s Slovensko filharmonijo, z Nacionalnim orkestrom Lorraine, z Nacionalnim orkestrom Lille, z Janačkovo filharmonijo, s Filharmoničnim orkestrom Bielefeld, s Sinfonietto Basel kakor tudi s Komornim orkestrom Zürich pod umetniškim vodstvom dirigentov kot Stefan Asbury, Monica Buckland, Jean Claude Casadesus, Howard Griffiths, Michael Hofstetter, Dirk Kaftan, Peter Kuhn, Uroš Lajovic in Jacques Mercier.
Skupaj z dolgoletno glasbeno partnerico, pianistko Stefko Perifanovo, pa je jedro njunega glasbenega dialoga intenzivno obravnavanje samospeva 20. stoletja, vokalnih del izven uhojenega repertoarja in odkrivanje pesemskega opusa skladateljic iz različnih razdobij. Snemali sta za Radio Slovenija in Radio Maribor, njuno skupno delo pa je mogoče slišati tudi na zgoščenkah “Banalités” in “Intoxication” (Pianoversal, junij 2020).
Mojca Vedernjak je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Eve Novšak-Houške. Je prejemnica študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo Ljubljana. V času študija je debitirala v Operi Ljubljana. Podiplomski študij na Akademiji za glasbo Basel je zaključila v koncertnem razredu Kurta Widmerja ter v opernem studiju iste institucije. Je finalistka in prejemnica več nagrad na različnih narodnih in mednarodnih pevskih tekmovanjih kot »Concours International de Chant de Verviers«, »s’Hertogenbosch« in »Internationaler Koloraturgesangswettberwerb S. Geszty«. V sezoni 1998/99 je bila članica mednarodnega opernega studia IOS v operni hiši Zürich. Leta 2000 ji je »Theater-und Konzertfreunde Bielefeld« podelilo nagrado Operntaler.
Pianistka Stefka Perifanova si je s svojo raznovrstnostjo, stilistično širino in z neomajno – muzikalnim instinktom ustvarila razpoznavno ime. Kot solistka, komorna glasbenica in partnerica v pevsko – klavirskih zasedbah gostuje Stefka Perifanova po Evropi, Koreji, Kolumbiji in v Ameriki.
Je soustanoviteljica klavirskega tria “Absolut Trio”, od leta 2005 muzicira s komornim ansamblom “Camerata Variabile”. Redno sodelovanje jo povezuje tudi z različnimi sodobnimi skladatelji in skladateljicami, kot iskana partnerka v komornih zasedbah je sodelovala z umetniki kot Rafael Oleg, Gyorgi Pauk, Hans-Heinz Schneeberger in Sol Gabetta.
Kot solistka je Stefka Perifanova koncertirala tudi s Simfoničnim orkestrom Basel, Simfoničnim orkestrom Bern, z Nacionalnim orkestrom Porto, z Moskovskim državnim simfoničnim orkestrom Čajkovski, z Orkestrom državne opere Sofija in s Filharmoničnim orkestrom Würzburg.
Njeno bogato delovanje je posneto na zgoščenkah, ki so izšle pri založbah Guild, Solo Musica, Musiques Suisses, Mode in Pianoversal.
Stefka Perifanova je kot klavirska asistentka delovala na mednarodnih mojstrskih delavnicah pri Janos Starkerju, Igorju Oistrachu, Menahem Presslerju, Bernardu Greenhousu in Jean-Jacquesu Kantorowu, zaželena docentka pa je tudi na mojstrskih tečajih za komorno igro in za klavir. Njena raznolika aktivnost vključuje tudi sodelovanje v žirijah pianističnih tekmovanj.
Študij je končala na Akademiji za glasbo v Sofiji v Bolgariji pri profesorjih Konstantinu in Juliji Ganev ter ga nadaljevala pri Rudolfu Buchbinderju, Brunu Caninu in Gerardu Wyssu v Švici. Stefka Perifanova je med drugim prejela prvo nagrado na Concurso Internacional de Musica da Ciudade do Porto in nagrado Tschumi. Od leta 1999 je docentka na Univerzi za umetnost v Zürichu, od leta 2011 pa tudi na Akademiji za glasbo v Baslu.
Marinka Golob je svoje glasbeno izobraževanje pričela v Glasbeni šoli Kamnik s poukom klavirja. Po končani nižji glasbeni šoli se je vpisala na Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljano, na teoretski oddelek. S Komornim zborom Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, pod vodstvom Ambroža Čopija, se je udeleževala mednarodnih zborovskih tekmovanj v Sloveniji, Evropi in Aziji. Zbor je prejel več nagrad.
Leta 2012 je Marinka pričela obiskovati nižjo glasbeno šolo za solopetje in dve leti kasneje uspešno opravila sprejemni preizkus na Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljani, v razred Janka Volčanška. Pouk solopetja je nadaljevala pri prof. Mateji Arnež Volčanšek.
Leta 2015 je na državni ravni tekmovanja Temsig prejela bronasto plaketo. Decembra 2016 je bila del umetniškega projekta na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri operi Sneguljčica, ter leto kasneje pri operi Rusalka. Leta 2014 je uspešno opravila maturo na teoretskem oddelku in se vpisala na Akademijo za glasbo v Ljubljani, in sicer na oddelek glasbene pedagogike. V septembru 2019 je z odliko magistrirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom prof. Sebastjana Vrhovnika (Zborovsko dirigiranje, smer glasbena pedagogika), istočasno je opravila pevsko maturo na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom prof. Mateje Arnež Volčanšek, ter uspešno opravila sprejemni preizkus na magistrski študij solopetja na Gustav Mahler Privat Universität v Celovec, v razred prof. Francke Šenk.
Ana Maria Beguš se je začela učiti klavir na Glasbeni šoli Ljubljana Moste – Polje v Ljubljani pri prof. Marjani Križman, do vpisa na Konservatorij za glasbo in balet pa jo je popeljala prof. Tjaša Turk, kjer je šolanje nadaljevala pri prof. Tatjani Šporar Bratuž, v zadnjem letniku pa je v razredu prof. Andreje Kosmač maturirala z odliko. Septembra 2019 je z odliko magistrirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu red. prof. Tatjane Ognjanovič, v letošnjem letu pa se je študijsko izpopolnjevala tudi v razredu prof. Rubna Dalibaltayana na akademiji Talent Music Master Courses v Brescii (Italija).
Občinstvu se je predstavila na nastopih tako doma (Ljubljana, Krško, Postojna, Novo mesto, Škofja Loka, Murska Sobota idr.) kot v tujini (Zagreb, Trst, Brescia, Beograd, Novi Sad idr.), prav tako pa se redno udeležuje državnih in mednarodnih tekmovanj. Sodeluje tudi pri projektih Klavirskih dni v okviru Evropskega združenja klavirskih pedagogov (EPTA). V letih 2011 in 2012 je v literarnem performansu z naslovom Alma sodelovala tudi z igralko Polono Vetrih, leta 2013 pa je v Idriji s priložnostno zasedbo izvedla 1. stavek Mozartovega Klavirskega koncerta v d-molu. Redno se izpopolnjuje na seminarjih priznanih klavirskih pedagogov in pianistov, kot so Arbo Valdma, C. M. Mehner, Simon Trpčeski, Ruben Dalibaltayan in Julia Gubaidullina.
Od leta 2010 je bila članica klavirskega tria Souffle z violinistko Ano Krpan in violončelistko Katarino Kozjek pod mentorstvom prof. Tomaža Lorenza, kasneje pod mentorstvom prof. Gorjana Košute. Predstavile so se na številnih koncertih v okviru Glasbene mladine ljubljanske in GM odra, Festivala Bled idr., udeležile pa se tudi številnih tekmovanj. Leta 2014 je trio prejel prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju Davorin Jenko v Beogradu, leto pred tem pa drugo nagrado in zlato plaketo na Tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov TEMSIG.