Koncert ob 10-letnici delovanja
Program
Vokalna skupina Aurora
Zborovodkinja Janja Dragan Gombač
Sofia Ristic, harfa
Theresa Plut, sopran
Kayoko Ikeda, klavir
Boštjan Lipovšek in Sebastijan Buda, rog
solistke: Lucija Žohar, Ida Koklič Martinc, Dora Martinc, Lea Arnejčič, Jana Matelič, Meta Hostnik, Jana Arlič, Lara Grbec
Vokalna skupina Aurora iz Ljubljane deluje od pomladi 2011. Nastala je na pobudo bivših pevk Dekliškega zbora Aurora Srednje vzgojiteljske šole in gimnazije Ljubljana.
Z zborovodkinjo Janjo Dragan Gombač se Vokalna skupina Aurora z veseljem loteva zahtevnejših projektov z deli domačih in tujih skladateljev; med drugim je izvedla koncert Letni časi, posvečen skladatelju Lojzetu Lebiču. Septembra 2016 je s Ceremony of Carols nastopila na dveh koncertih v okviru festivala Cori d’Europa (Oglej). Leta 2017 je v okviru Sakralnega abonmaja ter v sodelovanju s harfistko Sofio Ristic nastopila s Ceremony of Carols B. Brittna. Novembra 2018 je ob 100-letnici konca 1. svetovne vojne s solistkama Thereso Plut in Sabino Gruden ter godalnim ansamblom izvedla Pergolesijevo kantato Stabat Mater. V letu 2019 je bila Vokalna skupina Aurora na turneji v Rimu, kjer je med drugim pela pri maši v Baziliki sv. Petra, kar je bilo za pevke posebno doživetje. Svojo kakovost je potrjevala tudi na tekmovanjih. Leta 2016 je na mednarodnem tekmovanju Slovakia Cantat dosegla 1. mesto v kategoriji in zlato priznanje, leta 2019 je na mednarodnem tekmovanju v Karlovcu prav tako dosegla 1. mesto v kategoriji in zlato priznanje, v Riminiju v Italiji leta 2014 je zasedla 2. mesto v kategoriji. Na Sozvočenjih 2016 je vokalna skupina prepričala z nastopom ter prejela priznanje za izbor in obrazložitev programa. Leta 2020 je s koncerti sodelovala v okviru Abonmaja ljubiteljske kulture Ljubljana, poleti 2021 je nastopila v okviru festivala Europa Cantat.
Zborovodkinja Janja Dragan Gombač je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Poleg Vokalne skupine Aurora vodi tudi APZ sv. Cecilije, kjer se posveča predvsem vokalno-instrumentalni glasbi. Uspešno je vodila tudi Dekliški zbora Aurora SVŠGL, s katerim je dosegla več visokih priznanj, med drugim zlato priznanje in najboljši dekliški zbor na tekmovanjih YoungPrague 2007, na Festivalu adventne in božične glasbe, Bratislava 2008, Riva del Garda 2002, zlato priznanje in najboljši zbor na MPF Celje 2003, priznanje Cum laude Neerpelt 2006. Udeležila se je več mednarodnih zborovskih simpozijev in seminarjev. Sodeluje kot predavateljica na zborovskih seminarjih ter kot članica strokovnih žirij. Deluje kot glasbena pedagoginja na Srednji vzgojiteljski šoli, gimnaziji in umetniški gimnaziji Ljubljana.
Italijanska harfistka Sofia Ristic je študirala pod mentorstvom Patrizie Tassini in leta 1991 diplomirala z najvišjo oceno na videmskem konservatoriju. Nato se je izpopolnjevala še nekaj let pri znanem francoskem harfistu Fabricu Pierru. Na povabilo Maestra Antona Nanuta od leta 1996 deluje v orkestru Simfonikov RTV Slovenija kot solo harfistka. Prvo mesto je dosegla na obeh najpomembnejših italijanskih državnih tekmovanjih za harfo, “Victor Salvi” v Assisiju in “Citta di Savigliano” in na mednarodnem tekmovanju v Parizu, prejela je tudi nagrade na petih drugih tekmovanjih. Leta 2000 je s triom Melisande (flavta, viola in harfa), ki ga je ustanovila leta 1995, prejela prvo nagrado na tekmovanju komorne glasbe “L. Caraian” v Trstu. Kot solistka ali solistka z orkestrom je nastopala v Švici, Franciji, Nemčiji, Sloveniji, na Hrvaškem, v Bolgariji in Gruziji, še vedno pa koncertira kot solistka ali v komornih zasedbah od dua do okteta, z repertoarjem od baroka do sodobnih skladateljev. Snemala je za radijski arhiv italijanskega RAI-a, Radia Koper-Capodistria in tretjega programa RTV Slovenija ter nastopala v neposrednih prenosih.
Sopranistka Theresa Plut je nastopila z mnogimi priznanimi dirigenti, kot so Christof Loy, Philipp Harnoncourt, Nicholas Milton, Alexander Joel, John Fiore, Emmanuel Villaume. Kot članica solističnega ansambla Nemške opere na Renu v Düsseldorfu je debitirala v vlogi Kraljice noči v Mozartovi Čarobni piščali in nastopila še v operah La Wally, Beg iz Seraja, Seviljski brivec, Gondoljerji, La finta giardiniera in drugih. Nastopala je v različnih evropskih opernih hišah in koncertnih dvoranah. Theresa Plut je nastopila skupaj z Anno Netrebko na evropski turneji opere Čajkovskega Iolanta, ki je bila kasneje posneta in izdana pri Deutsche Grammophon. Poleg operne in koncertne dejavnosti se Theresa Plut uveljavlja kot izjemna interpretinja samospevov od Lieda do sodobnosti. Kot zagovornica samospeva je leta 2019 v Ljubljani organizirala prvi evropski spevSLAM in še naprej spodbuja ustvarjanje novih komornih del za glas in klavir v Sloveniji. Deluje kot docentka na Akademiji za glasbo v Ljubljani, bila je gostujoča profesorica na Univerzi British Columbia v Vancouvru, prejela je tudi častni profesorski naziv osrednje nacionalne Univerze v Pekingu. Aktivna je tudi kot predavateljica na seminarjih doma in v tujini. Theresa Plut je rojena slovenskim staršem v Vancouvru v Kanadi.
Pianistka in korepetitorica Kayoko Ikeda je rojena na Japonskem. Leta 2010 je z odliko diplomirala na Konservatoriju “Arrigo Boito” v Parmi v Italiji (smer klavirska spremljava). Več let je sodelovala s slavnim baritonistom Leom Nuccijem kot njegova osebna korepetitorica. Delala je v večjih italijanskih opernih hišah in na festivalih, kot so Teatro Regio di Parma, Teatro Municipale “Luciano Pavarotti” di Modena, Teatro Alighieri di Ravenna in drugih. Redno sodeluje z mednarodno uveljavljeni dirigenti, kot sta Fabio Luisi in Matteo Beltrami.
Od leta 2017 je zaposlena kot operna korepetitorica v SNG Opera in balet Ljubljana.
Hornist Boštjan Lipovšek je svoje prve glasbene lekcije dobil pri bratu in očetu, oba sta hornista. Šolanje je nadaljeval na Srednji glasbeni in baletni šoli in nato diplomiral ter zaključil podiplomski študij na ljubljanski glasbeni akademiji. Izpopolnjeval se je pri Radovanu Vlatkoviću na salzburškem Mozarteumu. Prejel je študentsko Prešernovo nagrado za izvedbo Straussovega 1. koncerta za rog in orkester z orkestrom RTV Slovenija. V tem orkestru je zatem leta 1995 zasedel mesto solo hornista. Kot solist redno nastopa predvsem z matičnim in tudi tujimi orkestri. Kot solist je sodeloval z dirigenti Antonom Nanutom, Urošem Lajovicem, Markom Letonjo, En Shaom, Davidom de Villiersom in drugimi ter z Nacionalnim orkesterom opere La Monnaie v Bruslju, Berlinskim simfoničnim orkestrom, Mahlerjevim komornim orkestrom, z Izraelsko filharmonijo, Simfoničnim orkestrom iz Melbourna, budimpeštanskim festivalskim orkestrom, avstralskim komornim orkestrom. Zadnja leta intenzivno sodeluje s Camerato Salzburg in Škotskim komornim orkestrom. Leta 2001 je zmagal na mednarodnem tekmovanju Citta di Porcia. Je redni prof. na Akademiji za glasbo v Ljubljani, od 2005 kot gostujoči izredni profesor predava tudi na zagrebški akademiji. Leta 2008 je za umetniške dosežke na glasbenem področju prejel nagrado Prešernovega sklada. Pri ZKP RTV Slovenije je posnel več zgoščenk, samostojnih in dve v komornih zasedbah, pri nemški založbi Profil je z Juvavum Brassom izšla zgoščenka Salzburške raritete. S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija je posnel koncerte R. Straussa, W. A. Mozarta, R. Gliera, J. Pauerja idr., posebej pa velja omeniti krstne izvedbe in premierna snemanja del L. Lebiča, I. Petrića, T. Habeta in U. Kreka.
Hornist Sebastijan Buda obiskuje prvi letnik magistrskega študija na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri prof. Boštjanu Lipovšku. Nižjo glasbeno šolo je končal v Sežani in glasbeno pot nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, ob tem pa se vzporedno izobraževal na Gimnaziji Poljane. Pri 16 letih je bil kot izreden talent sprejet na Akademijo za glasbo in po treh letih uspešno diplomiral. Je štirikratni dobitnik 1. nagrade in zlate plakete s pohvalo na državnem tekmovanju mladih glasbenikov Slovenije (TEMSIG), na katerem je prejel tudi posebno priznanje za doseženih 100 točk. Je prejemnik petih zlatih priznanj na mednarodnem tekmovanju Svirél (Slovenija), zlate plakete na International Woodwinds&Brass Competition v Varaždinu 2015, 1. nagrade z doseženimi stotimi točkami na 6. Concorso Internazionale »Giovani Musicisti« Citta di Treviso (Italija) ter več drugih visokih priznanj. Leta 2020 je postal prejemnik študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo UL in bil izbran za slovenskega predstavnika na tekmovanju Evrovizijski mladi glasbeniki, ki bo v Zagrebu. Poleg tekmovanj in recitalov je večkrat nastopal kot solist z mladinskimi in profesionalnimi orkestri, kot so NOVA Filharmonija, Simfonični orkester KGBL, Simfonični orkester AG v Ljubljani, Simfonični orkester RTV Slovenija, Orkester Slovenske filharmonije, državna simfonična orkestra Litve in Armenije ter raznimi pihalni orkestri. Je član kvarteta rogov FourCor in trobilnega kvinteta TrobiNOVA. Obiskal je več poletnih šol in mojstrskih tečajev pri svetovno znanih hornistih, kot so Radovan Vlatković, Luca Benucci, Will Sanders, Sarah Willis, Dale Cleven Eric Terwilliger, Andrej Žust in Johannes Hinterholzer.