Jesenski Gallusov Oder izbranih 2024
Program
Orkester Amadeo
Tilen Draksler, dirigent
Brina Unuk in Hana Žvagen, flavta
Ana in Kaja Sešek, violina
Teja Udovič Kovačič, harmonika
Anej Gorenjak, trobenta
Timotej Willewaldt, violina
Vstopnice so brezplačne, rezervacija je obvezna na info@ustanova-gallus.si.
Namesto vstopnine je zaželena donacija v višini vsaj 20€ na račun: SI56 0201 1001 6061 274, Ustanova Gallus, Metelkova 6, Ljubljana, namen: za mlade glasbene talente
Lahko pa darujete svoj prispevek tudi na samem koncertu.
3. koncertna sezona Gallusovega Ljubljanskega abonmaja »Letni časi« se začenja s koncertom Jesenski Gallusov Oder izbranih – »Vivaldi«. Namen nosilcev projekta, Ustanove in Agencije Gallus ter Društva škofjeloški orkester Amadeo, je omogočiti mladim glasbenim talentom izkušnjo solističnega igranja in muziciranja z orkestrom, hkrati pa pridobivati med občinstvo nove, predvsem mlade obiskovalce ter jih ozaveščati o pomenu doživljanja klasične glasbe v koncertni dvorani.
Koncertni program uteleša glasbo kot izraz duha, kjer se Vivaldijevi in Hummlovi glasbeni momenti stapljajo v enotnost absolutne ideje. Vivaldijev Koncert za dve flavti in Koncert za dve violini prinašata napetost med posameznimi glasovi in orkestrom, ki se zlivajo v harmonično celoto – v sozvočje, kjer individualno prehaja v univerzalno. Glasba tu postane polje, kjer se narava in kultura prepletata, vsak ton in vsak glasbeni trenutek pa hkrati izražata in presežeta svojo partikularnost.
V skladbi Jesen iz cikla Štirje letni časi se Vivaldi dotakne simbolike narave kot cikličnega gibanja duha. Narava, podana v zvoku, zaživi kot prizorišče, kjer zunanje podobe in notranje občutje srečamo v brezčasni enotnosti – glasba postane medij preseganja časa.
Za predah pred Vivaldijevim zaključkom bo na programu še prava poslastica z energičnim Hummlovim koncertom za trobento v Es-duru, ki predstavlja težnjo klasicizma po jasnosti in polnosti forme, kjer trobenta kot solistični glas odraža harmonijo klasičnega sveta in z natančnostjo vodi poslušalca v svet univerzalnega. Hummel uporablja klasično obliko kot odraz svobodnega duha v preprosti dovršenosti, ki izraža enotnost individualnega in skupnega.
Glasbeni sprehod, namenjen predvsem velikemu Vivaldiju, bo zaključil njegov Koncert za violino v e-molu, RV 278, sprva sicer manj znan, v zadnjem času pa postaja vse bolj priljubljen in izvajan, odkar je po letu 2004 v javnost prišel njegov prvi posnetek.
Blagozvočni večer nam tako ponuja premislek o glasbi kot čisti obliki izraza – kot prostoru, kjer se posamezni elementi združijo v enovito, brezčasno izkušnjo, v kateri se duh v glasbi spozna kot absolutno v samem sebi.
Program, ki obeta polno, poduhovljeno glasbeno doživetje. Prisrčno vabljeni!