Glasba je ljubezen
Če dobro pomislite, je glasba ljubezen. Nešteto raziskav potrjuje, da poslušanje najljubše glasbe vpliva na sproščanje dopamina, hormona ugodja, ki se močno aktivira tudi takrat, ko smo zaljubljeni. Zato nam lahko v kritičnih trenutkih poslušanje priljubljene pesmi resnično pomaga. Čeprav glasba ni bistvenega pomena za preživetje človeštva, gre vseeno za element, ki je kljub kulturnim razlikam prisoten pri vseh ljudeh in nudi biološko razlago, zakaj se počutimo tako dobro, ko poslušamo skladbo, ki nam je pri srcu. Glasbo lahko uporabljamo za pozitivno spreminjanje razpoloženja. Nič čudnega torej, da so ljudje na koncertih klasične glasbe (in prav tako tudi v naši Filharmoniji) sproščeni in nasmejani. Gre za blagodejni občutek univerzalnega jezika, zaradi katerega naša čustva globoko odmevajo.
In kot je nekoč zapisal pisatelj James Rhodes:
“Glasba je moralni zakon. Daje dušo vesolju, mislim krila, skok domišljiji, čar žalosti, impulz veselju in življenje vsem stvarem.”
Glasba izraža vse, česar ni mogoče ubesediti in o čemer je nemogoče molčati. V tednu od 12. junija naprej sta pri nas na vrsti še zadnja dva abonmajska koncerta SMS 6 z naslovom Hvalnica pod taktirko odličnega dirigenta Marka Letonje. To je čudovita priložnost, da se še pred uradnim začetkom poletne sezone prepustimo edinstveni glasbi. Občutke, spomine in čustva, ki nas preplavljajo ob poslušanju glasbe, je moč deloma ubesediti, a v večini primerov ostajajo nihajoči in konceptualno neizrekljivi, včasih pa se spremenijo v čustva, ki ne morejo doseči jezikovne eksternalizacije.
Ko slišimo glasbeno delo, se pred nami odstirajo podobe, pokrajine, kraji spomina, in tako se ustvari perceptivna dimenzija, povezana s svetom intuicije, domišljije, metafor in fantazije. Glasba je tako kot čisti umetniški izraz neposredni nosilec komunikacije med ljudmi, vodi do delitve občutkov lepote in univerzalnih razpoloženj. Ni treba omenjati velikih zahodnih filozofov, da bi poudarili pozitivno, univerzalno funkcijo glasbene umetnosti. Že v stari Grčiji so namreč glasbi pripisovali ogromno moč pri oblikovanju človekove duše in njenem potovanju v druge svetove.
V času, ko imam občutek, da vsi iščemo sebe in hkrati majhne stvari, da bi bilo življenje znosnejše, je glasba most med svetom in dušo, ki jo nosimo v sebi.