Filharmonija med ljudmi
Če boste 3. ali 10. junija nekje v Ljubljani, vas toplo vabimo na tržnico, kjer vas čaka zdaj že tradicionalna filharmonična hit parada. Tam bodo nastopili člani Orkestra in Zbora Slovenske filharmonije skupaj s povezovalcem Tilnom Artačem, ki vedno poskrbi za super vzdušje. Obiskovalci tržnice bodo lahko pobližje spoznali oba ansambla, filharmonično glasbo in koncertno ponudbo, na tržnici pa bo mogoče tudi kupiti abonmaje, sodelovati v različnih igrah in ne nazadnje – dirigirati zboru in orkestru! Sobotne prireditve bodo trajale od 9.30 do 13. ure.
Stavbe, stare palače, kipi, spomeniki, ulice, trgovine, tržnice, trgi: v Sloveniji imamo res bogato umetniško in kulturno dediščino, ki jo včasih spregledamo, predvsem zato, ker se nam ne zdi nič posebnega. A prav stvari, ki jih imamo običajno pred nosom, so tiste, ki so najbolj dragocene. Ko se glasba zasliši na ljubljanskih ulicah, ko postane del živahnega direndaja na tržnici, ko združuje ljudi in doseže, da se vsi za hip ustavimo, potem razumemo, koliko je pravzaprav vredna.
Kaj je poleg tega harmoničnega niza spomenikov, zgradb in kipov tisto, zaradi česar so naša mesta tako posebna? Kaj je tisto, kar jih dela žive? Bi bilo naše mesto še vedno tako izjemno, če bi bilo brez hrupa, brez besed, brez obrazov, brez glasbe? Prepičana sem, da obstaja še ena zvrst umetnosti: ulična umetnost. Umetnost ljudi, ki živi in preživi zahvaljujoč tistim, ki igrajo, tistim, ki poslušajo in tistim, ki se zahvaljujejo. Je živa umetnost, saj je rezultat prilagajanja in nenehnega uglaševanja zvokov in poslušanja, umetnikov in stanovalcev, turistov, družin, ljudi.
Ko gre naša Filharmonija na ulice, vzbudi radovednost, prinaša radost in izjemno umetnost, za katero lahko rečem, da je prav, da ne ostane ujeta med zidovi, ker tu in tam mora ven, da zajame svež zrak in se približa čisto vsem. Vem, da je to dragocena priložnost za glasbenike in umetnike, hkrati pa tudi za nas, ki jo lahko občudujemo v povsem drugačni luči.