STRUNE ZA MILIJON DOLARJEV
25. maj 2023 – Lorella Flego
Violina je v Italiji postala priljubljena v času renesanse. Igrali so jo tako na ulici kot na dvoru, dejansko v vseh družbenih slojih. Kmalu so mojstri goslarji začeli načrtovati in izdelovati te čudovite inštrumente, po katerih slovijo predvsem tri mesta: Brescia, Cremona in Benetke. 18. stoletje velja za zlato dobo izdelovanja violin, saj je mojstrstvo doseglo vrhunec, oblikovanje in akustika pa sta bili izpopolnjeni. Najlepše zveneče violine v zgodovini, stradivarke, so prišle izpod rok Antonia Stradivarija (1644 –1737), rojenega v Cremoni. Vse od 16. stoletja naprej je mesto imelo sloves glasbenega središča, kjer so izdelovali godala. Mladi Antonio je najverjetneje delal kot vajenec pri slovitem mojstru Nicoli Amatiju; do takega zaključka so poznavalci prišli zaradi ploščice na eni od violin iz leta 1666. Njegovo kariero je zaznamovalo veliko eksperimentiranja, prve violine so bile manjše od poznejših in premazane z drugačnimi laki. Violine, izdelane med letoma 1700 in 1725, zaradi popolnih proporcev in bogate akustike veljajo za vrhunec njegove izdelave.
Mnogi so se spraševali, zakaj Stradivarijeve violine, izdelane pred več sto leti, še vedno veljajo za najboljše, ko pa je zdaj na voljo toliko sodobne tehnologije. Raziskava, ki so jo opravili na teksaški univerzi leta 2021, je pokazala, da so kemikalije, uporabljene pri obdelavi lesa za stradivarke, in način, kako je Stradivari izpeljal ta postopek, vplivale na akustiko in ton glasbila. Kako je bil les obdelan, pa je še vedno skrivnost, zato so Stradivarijeve violine dobesedno dragulji preteklosti, ki jih je nemogoče kopirati. Mističnost Stradivarijevega inštrumenta še naprej zagotavljala njegovo priljubljenost in, kar je še pomembneje, njegovo vrednost. Nanje igrajo vrhunski glasbeniki, med drugim Yo-Yo Ma in Julian Lloyd Webber. Stradivarke najdemo v zbirkah Metropolitanskega muzeja umetnosti, Kongresne knjižnice, Španske kraljeve zbirke v Kraljevi palači v Madridu in Kraljeve glasbene akademije v Londonu. Najbolj znana Stradivarijeva violina, imenovana Mesija, je iz leta 1716 in velja za najbolje ohranjeno Stradivarijevo mojstrovino. Razstavljena je v muzeju v Oxfordu.
Violina je zelo zahtevno glasbilo za učenje, a njena moč je prav v tem. Kdor se nauči igrati violino, je zadovoljen sam s seboj in s prehojeno potjo, kar močno vpliva na samopodobo in dvig samozavesti. Poleg tega je lepota violine v njeni velikosti, saj jo lahko vzamemo s seboj in brez težav igramo kjerkoli. Zato je tudi idealen inštrument za igranje na prostem, zaupanja vreden prijatelj, ki te nikoli ne zapusti. Violina nam omogoča tudi, da treniramo zbranost in dlje časa ohranjamo mladostne in odzivne možgane.
Stradivarijeve violine so bile na raznih dražbah prodane za več kot milijon dolarjev vsaka, rekord pa drži violina Lady Blunt, poimenovana po eni od njenih prvih lastnic, lady Anne Blunt, ki je bila vplivna rejka arabskih konj in vnukinja lorda Byrona. Njeno stradivarko so prodali za 15,9 milijona dolarjev, kar je precej več od predhodnega dražbenega rekorda, ki je znašal 3,6 milijona dolarjev. Kot je nekoč zapisala George Eliot (psevdonim pisateljice Mary Ann Evans): “Bog je tisti, ki nam nakloni spretnost, vendar so potrebne tudi človeške roke. Še Bog ne bi mogel izdelati stradivarke, če ne bi bilo Antonia Stradivarija.” O čarobnosti violine in o tem, kako se zna dotakniti naših najglobljih plasti duše, se lahko prepričate na koncertu Iskro, iskrivo, ki bo pri nas 1. junija, z mlado violinistko Jiyoon Lee, ki jo vsi občudujejo zaradi energičnih, a briljantnih interpretacij. Sama pravi, da se s svojim inštrumentom počuti blagoslovljena in točno na svojem mestu. “Moj cilj v življenju je, da nadaljujem z majhnimi koraki,” je dejala. Mar to ne zveni samozavestno in hkrati tudi modro?