Nekaj najdražjih inštrumentov na svetu
Danes sem za vas pripravila nekoliko drugačen članek, ker je tema takoj pritegnila mojo pozornost. Vedela sem, da znajo biti inštrumenti izredno dragoceni zbirateljski predmeti, nisem pa vedela, da lahko dosežejo tako vrtoglave cene. Včasih v sebi skrivajo celo zgodovino določenega obdobja, včasih pa so tako dragi, ker so plod domišljije izjemnega mojstra ali so pač preprosto popolni. Kaže torej, da popolnost obstaja, tudi v svetu klasične glasbe. Pa začnimo.
Gasparo da Salò je izdelal zelo dragoceno serijo violin, viol, violončel, lutenj in drugih strunskih inštrumentov, izrezljanih v zelo fini ebenovini in zaznamovanih z baročnimi in rokokojskimi detajli, kot je bilo takrat v navadi. Umetnikova viola je bila na dražbi v ZDA prodana za več kot 500 000 dolarjev, predvsem zaradi dodelanosti inštrumenta, v celoti ročno izdelanega in izjemne lepote. Vsi inštrumenti Gaspara da Salòja so bogato okrašeni z intarzijami, arabeskami in najfinejšimi ozaljški.
Nikakor ne smemo pozabiti na Stradivarija in njegovo violino “Lady Tennant” , eno najredkejših, najdragocenejših in najbolj cenjenih inštrumentov v glasbenem svetu. Ročno izdelana violina sega v leto 1699 in je vredna nič manj kot 2 milijona dolarjev. Skrivnostnost, ki obdaja ta fascinantni inštrument in njegovo zgodovino, vključuje žensko, po kateri je dobil ime, gospo Tennant. Pravijo, da je stradivarko leta 1900 na dražbi kupil skrivnostni škotski poslovnež za milijon dolarjev, najverjetneje kot poklon svoji dami. Ob tej priložnosti so violino krstili za “Lady Tennant” v čast gospe, ki jo je prejela v dar.
In tukaj je še ena violina, ki jo je prav tako izdelal mojster Stradivari leta 1707: ocenjena je bila na 3,5 milijona dolarjev in je dobila ime po Christianu Hammerju, zbiratelju iz 19. stoletja. Pravijo, da je Stradivari sam izbiral najboljši les tako, da je prisluhnil deblu drevesa, kot bi z naravo imel dialog. Stradivarijeve violine so imeli v lasti slavni glasbeniki in osebnosti klasične glasbe, kot sta Niccolò Paganini in Gian Battista Viotti.
Stradivarka “Lady Blunt” pa je violina, ki je osvojila vse medalje, bronasto, srebrno in zlato: ocenjena je na približno 16 milijonov dolarjev in je dobila ime po petnajsti baronici Wentwortha, Lady Blunt, hčerki Lorda Byrona. S tem se znajdemo na dvoru, v pravljičnem plemiškem kontekstu, z glasbilom, ki izvira iz davnega leta 1721.
Na lestvici najdražjih in najbolj cenjenih glasbil se vzpenjamo vse višje z 20 milijonov dolarjev vrednim primerkom, Stradivarijevim violončelom “Duport” , izdelanim leta 1711, ki je bil v začetku 19. stoletja v lasti zbiratelja Jeana Pierra Duporta. Okrog violončela prestižne izdelave se vrti fascinantna zgodba: pravijo namreč, da je bil Duport tesen prijatelj Napoleona Bonaparteja in da mu je na gala večerih pustil igrati na inštrument. Ker pa je bil general nevešč rokovanja z glasbili, je s škornjem naredil manjšo udrtino v ohišju. Ni znano, ali je to inštrumentu škodovalo ali mu še povečalo vrednost in ugled!
Na prvem mestu lestvice najdražjih inštrumentov na svetu se nahaja Stradivarijeva viola “MacDonald”, ocenjena na dobrih 45 milijonov dolarjev. Zakaj je tako draga? Razloge lahko povzamemo v nekaj ključnih točkah umetniške produkcije Antonia Stradivarija. Prvič, to je ena redkih viol, za katere je znano, da jih je izdelal prav mojster Stradivarius; drugič, viola je tako dragocena, ker je bila izdelana v Stradivarijevi zlati dobi, v letih med 1700 in 1720. Viola je bila v lasti slavnega Godfreyja Bosvilla, tretjega barona Macdonalda, ki jo je kupil okoli leta 1820; leta 1964 jo je kupil Peter Schidlof iz kvarteta Amadeus, nato pa so njegovi dediči dali glasbilo na dražbo.